Singapurlu Banka Uyardı! Riskler Giderek Artıyor!

Çin’in ihracatının düşmesi ve Singapur ekonomisindeki daralma dikkat çekici bir hal aldı.

Singapur Ekonomisi Beklenmedik Şekilde Daralıyor

Çin’in ihracat rakamlarının son dönemlerde düşüş kaydetmesi ve Singapur ekonomisinin beklenenin üzerinde daralması; devam eden ticaret savaşlarının barındırdığı risklerle birleşti. Piyasalarda gerçekleşen faaliyetleri etkileyen bu durum iş dünyası üzerinde de güvensizlik olarak etki etti. Çin ve Singapur ekonomilerindeki beklenmedik hareketler dünya ekonomisinde uyarı zillerinin çalmasına neden oldu. Singapur bankalarından olan Maybank Kim Eng Research tarafından bu gelişmelerle ilgili bir değerlendirmede bulunuldu. Maybank Kim Eng Research adına ekonomist Chua Hak Bin tarafından bir takım açıklamalar yapıldı.

Asya’da Ekonomik Büyüme Giderek Yavaşlıyor

Maybank Kim Eng Research ekonomisti Chua Hak Bin, Singapur’daki kömür madenlerinin dış ticaret faaliyetlerine çok duyarlı ve çok açık olduğunu söyledi. Chua Hak Bin, 2019 yılında elde edilen küresel verilerin Asya’nın geri kalan bölümü adına ekonomik büyümenin yavaşlamasının giderek derinleşeceğini gösterdiğini, bu durumun küresel ekonomi adına risk anlamına geldiğini de belirtti. Verilerin kötü gelmesinin zaten beklendiğini, ancak bu kadarının tahmin edilmediğini, ekonominin üzerindeki teknik resesyon işaretlerinin gerçek olduğunu, mevcut durumun resesyon riskini artırdığını da ifade etti. Singapurlu banka adına yapılan bu değerlendirme dünya ekonomisi için bir uyarı niteliği taşıdı.

Çin’in İhracatı Yüzde 1.3 Geriledi

Asya ve Avrupa ülkelerinde üretim sanayi faaliyetleri bu yılın haziran ayında daralma kaydetti. ABD ekonomisinde ılımlı genişleme sürerken Güney Kore gibi dış ticarete bağlı ülkelerden olan Singapur’da ekonomik faaliyetler gözle görülür şekilde daraldı. Çin’den gelen ihracat rakamlarının düşüş olması da Asya ekonomisi üzerinde risk teşkil etti. Çin’in dış ticaret verileri 2018 yılının haziran ayına göre; bu yılın aynı ayında yüzde 1.3 geriledi, ithalat da yüzde 7.3 olarak gerçekleşti.

Başa dön tuşu
Kapalı