Şirketlerin Bankalara Olan Borçlarına Yapılandırma Geliyor!

Ak Parti tarafından TBMM’ye sunulan yasa teklifi şirketlerin bankalara olan borçlarının yapılandırılmasını da kapsıyor.

Şirketlerin Borçlarının Yapılandırılması TBMM’de

Ak Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne pek çok maddeyi içeren bir yasa teklifi sunuldu. Teklif kapsamında şirketlerin bankalara olan borçlarının yapılandırılması da bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yedek akçesine dair yeni düzenleme, varlık barışının süresinin uzatılması ve yurtdışına çıkış harcı ücretinin artırılması gibi konular da Ak Parti’nin TBMM Genel Kurulu’na sunduğu yasa teklifinde yer alıyor. Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş bir açıklama yaparak konu hakkında bilgilendirmede bulundu.

Varlık Barışının Süresi Uzatılacak

Mehmet Muş yaptığı açıklamada Türk mali sisteminde bulunan şirketlerin borçlarının yapılandırılması ile ilgili bir düzenlemenin gündemde olduğunu, bu düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sundukları yasa teklifi kapsamında olduğunu bildirdi. Teklifte ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın karından ayrılan yedek akçenin bir bölümünün Hazine’ye aktarılması, varlık barışı uygulamasının süresinin 6 ay daha uzatılarak 31 Aralık 2019’a kadar devam etmesi, yurtdışına çıkış harcının 50 liraya çıkartılması gibi maddeler de yer alıyor.

Borçlu Şirketlere Bazı Teşvikler Olacak

Mehmet Muş, teklif TBMM’de kabul edildikten sonra geçmiş dönemlerde “İstanbul yaklaşımı” adıyla uygulanan bir sistemin devreye alınacağını söyledi. Şirket borçları yasada belirtilen koşullar kapsamında bankalar tarafından 2 yıl içinde yapılandırılacak. Borcu olan bankaya yapılandırma başvurusu yapan şirketler ayrıca bazı teşviklerden de yararlanabilecekler. Şirket ve banka arasında yapılacak anlaşma ile borç yapılandırması gerçekleşirken bu teşviklerle de şirketler desteklenmiş olacak.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı