Şirketlerin Kredi Yapılandırmalarına Yasal Düzenleme!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yeni yasa teklifi şirketlerin kredi yapılandırmalarını da kapsıyor.

Borçlu Şirketlerin Kredileri Yapılandırılacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan yeni yasa teklifinin ilk 7 maddesi kabul edildi. Kabul edilen yasa değişikliği içinde şirketlerin kredi yapılandırmaları da yer alıyor. Bu kapsamda Bankacılık Kanunu’na yeni bir madde eklendi. Türkiye’de faaliyetlerine devam eden bankalar, faktoring şirketleri, finansal kiralama şirketleri, finansman şirketleri ve diğer finans kuruluşları ile kredi alışverişi bulunan ve BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda borç kaydı olan şirketler için yeni düzenlemeler getirildi.

Kredi Yapılandırma Kararını BDDK Verecek

BDDK tarafından belirlenen kredi borcu olan şirketler dahil oldukları risk grubuna göre bahsi geçen kuruluşlardan kullandıkları kredileri yeniden yapılandırabilecekler. Yapılandırmada şirketlerin istihdama katkı sağlaması ve geri ödeme sorumluluklarını yerine getirilebilmesi amaçlanacak. Bu kapsamdaki şirketlerin bankalardan ve diğer finans kuruluşlarından kullandıkları kredilere uygulanacak yapılandırmanın usul ve esasları Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanacak olan Çerçeve Anlaşmaları ile belirlenecek.

Ödeme Gücü Olan Şirketin Borcu Yapılandırılacak

Kredi yeniden yapılandırma işlemlerinde borçlu şirketin ekonomik durumunun belirlenmesi ve borçlarını geri ödeme gücünün olduğuna ikna olunması şart olacak. Yapılan incelemeler sonucuna yapılandırma borcunu ödeyemeyeceğine karar verilen şirketler bu kapsamda olmayacak. Yeniden yapılandırma kapsamındaki değerlendirmeler BDDK tarafından denetim kuruluşlarına yaptırılacak. Bu değerlendirmeler borçlu şirketin kabul etmesi durumunda alacaklı banka ve finans kuruluşu tarafından da yapılabilecek. Yasada yer alan ilave madde kapsamında kredilerin vadesinin uzatılması, yenilenmesi, yeni kredi verilmesi, krediden doğan her türlü alacaktan vazgeçmek de mümkün olacak.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı