Skype Üzerinden İş Görüşmesi Yapacaklara Tavsiyeler!

Skype üzerinden hiç iş görüşmesi yaptınız mı? Muhtemelen yapmadınız. Günümüzde şirketler zamandan tasarruf etmek ve mülakatları daha hızlı gerçekleştirmek amacıyla oldukça yeni olan bu yöntemi kullanmaktadır. “Çevrimiçi” ya da “online” mülakat olarak da bilinen bu yöntem adayların daha rahat olmasını sağlamaktadır. İK yetkilisi ile aynı ortamda bulunulmamakla birlikte adayların konumları fark etmeden mülakata katılmalarını sağlamaktadır.

Şehir dışında ya da yurt dışında olan adaylar için düşünülen bir mülakat türü olması adaylara avantaj sağlamaktadır. Özellikle ilk görüşme için kullanılan bu yöntemde İK yetkilileri sizi aramakta, online olarak görüşme sağlanacak uygun bir saat ve gün belirlenmektedir. Ardından mülakat belirlenen gün ve saatte gerçekleşmektedir. Görüşme her ne kadar sanal ortam üzerinden gerçekleşse de adayların dikkat etmesi ve en iyi sonucu alması için dikkat etmesi gereken bazı püf noktalar vardır.

Daha önce Skype üzerinden iş görüşmesi gerçekleştirmediyseniz kendinizi nasıl ifade edeceğiniz hakkında şüphe ve kaygıya düşebilirsiniz. Çoğu aday online mülakat sırasında kendisini tam olarak ifade edemeyeceği korkusuna kapılmaktadır. Dolayısıyla aşırı heyecan ve stres sebebiyle istedikleri düzeyde bir görüşme geçirememektedir. Peki adaylar nelere dikkat etmeli ve online mülakatlarda neleri göz önünde bulundurmalıdır?

Skype aracılığıyla gerçekleşecek olan görüşmenizden önce olası bir engele takılmamak adına teknik kontrollerinizi mutlaka yapmalısınız. Görüntülü konuşma sırasında karşı tarafa görüntünüzün nasıl aktarılacağını, arka planınızın nasıl görüneceğini belirlemelisiniz. Evinizde en sade olan bölümü tercih etmeli ve arka planınızda görünecek olan objelerin, eşyaların düzenli olmasına özen göstermelisiniz. Bilgisayarınızın doğru ve düzgün bir şekilde çalıştığına ve mutlaka görüntünüzün karşı tarafa iletildiğine emin olmalısınız. Aynı şekilde internet bağlantınıza ve mikrofonunuza da dikkat etmelisiniz. Bir arkadaşınızla birlikte bu özellikleri test edebilirsiniz.

Skype hesabınız daha önce yoksa oluştururken kendinize uygun bir kullanıcı adı belirlemelisiniz. İsminizi belirten bir kullanıcı adı belirlemenizde fayda vardır. Profil resminizde yüzünüz net bir şekilde belli olmalıdır. Tıpkı CV içerisine koyacağınız fotoğrafa benzer bir profil resmi tercih etmelisiniz. İletişim bilgilerinizin yer alacağı bölümde kişisel e-posta adresinizin, cep telefonu numaranızın yer aldığına ve adres bilgilerinizi ekleyebiliyorsanız ekli olduğuna dikkat etmelisiniz.

Skype görüşmesini gerçekleştireceğiniz ortama yabancı olmamalısınız. Görüşmeyi yapacağınız mekan kontrolünüz altında olmalıdır. Bu nedenle mutlaka iyi bildiğiniz, gürültüden rahatsız olmayacağınız, karşı tarafı net bir şekilde duyabileceğiniz bir ortam olmasına dikkat edin. Varsa çalışma odanız bu konuda en iyi tercih olacaktır. Çalışma odanızda gerçekleştireceğiniz iş görüşmesi karşı tarafa da iyi bir izlenim verecektir. Ortamda gürültü yapacak tüm eşyaları kaldırmalı, pencerelerinizi kapalı tutmalı, evcil hayvanınız varsa odaya girmesini önlemeli ve birlikte yaşadığınız bir birey varsa sessiz olmasını rica etmelisiniz. Bu sayede dikkatiniz yalnızca mülakatta olacaktır.

Konuşma sırasında diksiyonunuza dikkat etmelisiniz. Nasıl olsa yüz yüze görüşme yapmıyoruz şeklinde düşünmemeli, giyiminize ve bakımınıza özen göstermelisiniz. Tıpkı bir iş görüşmesine gider gibi hazırlanmalısınız. Görüşme sırasında ayağa kalkmanız gerekebilir bu nedenle mülakat için en doğru giyimi tercih etmelisiniz. Masanızda bir bardak suyu, bir adet not defteri ve kalemi eksik etmemelisiniz. Göz kontağı kurmalı, iş görüşmesi başlamadan 10 dakika önce bilgisayar başına oturmalısınız.

Etiketler
Başa dön tuşu