Societe Generale: TL Alım Tavsiyesi Uzun Sürmedi!

Societe Generale, Türk Lirası’nın alım tavsiyesinin TCMB Başkanı’nın görevden alınmasından etkilendiğini söyledi.

TCMB Başkanı’nın Görevden Alınması TL’yi Etkiledi

Avrupa merkezli olan ve küresel finans şirketlerinden olan SocGen kısa adıyla bilinen Societe Generale tarafından Türk Lirası’nı ilgilendiren bir açıklama yapıldı. Societe Generale açıklamasında Türk Lirası’nın rand karşısındaki uzun vadeli alım tavsiyesinin kısa sürdüğünü söyledi. SocGen, TL alım tavsiyesinin devam ederken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ve yerine yeni başkan olarak Murat Uysal’ın getirilmesinin tavsiyeleri etkilediğini belirtti. Bu karardan dolayı Türk Lirası’nın rand karşısındaki alım tavsiyesinin sadece 1 hafta devam ettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Para Politikalarını Kontrol Ediyor

Societe Generale tarafından yapılan Türk Lirası alım tavsiyesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, TCMB Başkanı Çetinkaya’yı görevden alma kararı tersine çevirerek zararına işlem haline getirdiği bildirildi. SocGen stratejistlerinden Phoenix Kalen tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’da bu konuyla ilgili bazı değerlendirmeler yapıldı. Kalen bu değerlendirmelerini notlar halinde açıkladı. Stratejist Phoenix Kalen’e göre Merkez Başkanı’nın görevden alınarak başka birinin göreve getirilmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın para politikaları konusunda ısrarcı tavrının ve Cumhurbaşkanlığı’nın para politikaları üzerindeki kontrolünün işareti olarak algılandı.

TL Rand Karşısında Değer Kaybetti

SocGen gelişen ülke piyasalarında uzun süredir popüler halde olan işlemi yüzde 0.74 zararla kapattığını açıkladı. Societe Generale 1 TL başına 2.49 randdan işleme girdiğini, -2.34 düzeyinde kapattığını belirtti. Türk Lirası dün rand karşısında yüzde 1.7 oranında zayıflayarak 2.4745’e düştü.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı