a

Son Bir Hafta İçerisinde Nelere Şahit Olduk?

0

BEĞENDİM

Günaydın Sevgili okurlarım… Bu sitede ilk yazımı nasıl yazsam diye şöyle bir oturup düşündüğümde kafamın içerisinde geçen onca düşünceyi listelemek ve kategori etmek çok zor oldu benim için. Ben de sizlerle son bir hafta içerisinde Türkiye’de yaşanan olaylara dair yorumlarımı paylaşmak istedim.

Bu hafta içerisinde Türkiye birbirinden farklı olaylarla gündeme geldi. Palu ailesinin skandalı, Sabancılar’ın Malta vatandaşlığı alması, Interpol üzerinde Mehmet Tosun’un aranır hale gelmesi gibi… Başlıklar halinde inceleyelim olanları.

Cehaletin Bedelini Ağır Ödüyoruz

İlk olarak değinmek istediğim konu Palu Ailesi. Birçok sosyal medya kanalında (Facebook, Twitter, Instagram vb. gibi) mizahi yönden ağır eleştiriler alan bu aile hakkında elbet benim de birkaç yorumum olacak.

Hafta içi her sabah yayınlanan bir TV programı olan Müge Anlı ile Tatlı Sert kanalında çıktı bu olay. Palu ailesinin içeriğinde cinayet var, tecavüz var, kendisini “Cinci Hoca” olarak tanıtıp kadınlara ve erkeklere yönelik taciz işlenmesi var, işkenceler var, Kur’an-ı Kerim’den 16 cüz okuduğunu söyleyerek insanların kendisine itaat ettiğini belirten var… Emine Palu var mesela. Tutuklanmalarına kadar olan süreç de en çok dikkatimi çeken aile üyelerinden birisi. Kocasının hakkında yapılan tüm suçlamalara karşı “bunların hepsi bir iftiradır” diyebilen aile ferdi Emine Palu, Türk kadının ne kadar dirençli olduğunu mu gösterdi bize? Tüm suçlamalara karşı “iftira” olduğunu belirtip kabullenmemek, dirayet ve güç gösterisi miydi?

Palu Ailesi’nden Türkiye’nin çıkartması gereken birçok sonuç var. Din ve toplum ilişkisi üzerinde durulması gerekiyor öncelikle. Atatürk’ün ilkelerinden olan Lailklik ilkesinin okullarda ve toplum içerisinde yeterince öğretilmediğine şahit oluyoruz. İnsanların dini yönlerinin kullanılarak nasıl oyuna geldiğine her geçen gün şahit olmaya devam ediyoruz. Bunun nedeni ne peki? Bunun tek bir nedeni var, o da eğitimsizlik!

“Eğitim çok pahalı!” diyenlere bir kez daha buradan seslenmek ve eğitimsizliğin, cehaletin bedelinin bu şekilde ödenmesine razı olup olmadıklarını sormak istiyorum…

Türkiye’nin Interpol Üzerinde Tanıtımı Yapıldı

Hep söylerim “Reklamın iyisi ya da kötüsü olmaz.” diye. İşte size kötü bir reklam örneği ile Türkiye tanıtımı nasıl yapılır sorusunun cevabı: Interpol üzerinde aranan Mehmet Tosun!

Bir adamın sanal inek satışı yaparak ülkeden kaçması sonucunda Interpol üzerinde en çok aranan isim olacağı aklınıza gelir miydi hiç? Şahsen benim hiç aklıma gelmezdi. Farmville şeklinde bir uygulama yapıp, insanlardan milyon liralar çalıp bir anda ülkeyi terk edip kısa bir zaman sonra Uruguay’da en lüks araba ile drift yaparken çekilen videomun yayınlanmasından bir süre sonra Interpol üzerinde aranacak isim haline gelebilir miydim diye düşünüyorum, aklım ermiyor doğrusu.

Lakin burası Türkiye… Zamanında Galata Köprüsü’nün, Taksim Meydanı’nın kendisine ait olduğunu söyleyerek insanlara satan ve insanlardan haraç kesen Sülün Osman’ın da bir zamanlar gündem olduğunu hatırlarsak hiçbir şeye artık şaşırmamamız gerektiğini kendimize hatırlatmış da oluruz.

Sabancılar Neden Malta Vatandaşlığı Aldı?

Eğer biraz olsun Türkiye’de yaşanan ekonomik olaylara göz gezdiriyorsanız ekonomik krizin kapıda olduğunu da biliyorsunuz demektir. Daha doğrusunu söylemek gerekirse bu Türkiye’nin krizi değil, dünyanın krizi olacak.

Ekonomik krizi nasıl anlarım diye soruyorsanız şu şekilde cevaplayabilirim; iş arayıp bulamamak, şirketlerin küçük, orta ya da büyük ölçekli olması fark etmeksizin küçülmeye gitmesi, işsizlik oranlarının artması ve istihdam yapılamaması, yükselen enflasyon ve faiz oranları, giderek zorlaşan satın alım gücü, eskiden 20 liraya alınan etin kilosunun günümüzde 50 lira olması, seyahat edebilmek için arabaya benzin alınamaması gibi… Daha bu listeyi uzatıp durabilirim. Çanlar çalıyor, ekonomik kriz “Ben geliyorum!” diyor ama herkes suskun.

Geçen gün bu konu hakkında dedemle ufak bir sohbete girmek istedim. Kendisi bana naçizane fikrini şu şekilde iletti “Büyükbaşlar ülkeden kaçıyorsa ortada çok büyük bir tehlike var demektir.”. Bu fikrinde oldukça haklı olduğunu anlamam birkaç günümü alsa da size de bu durumu şu şekilde özetlemek isterim, kısa bir soru ile, “Malta vatandaşlığı almanın ne kadar zor olduğunu biliyor musunuz?”

Bilmiyorsanız kısa çaplı bir araştırma yapmanızı öneriyorum. Sabancılar’ın neden Malta’yı tercih ettiğini hemen öğrenebilirsiniz. Sonuçta her şeyi de ben söyleyecek değilim, insan araştırma yaparak öğrenir değil mi? Yazımızın başında ne demiştik hem? Eğitim demiştik! İnsan her zaman kendi araştırdığı bilgiyi hafızasında daha çok tutar ve saklar. Hatırlatmak isterim, elinizin altında bulunan telefonlar ve bilgisayarlar bugün için var…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.