Son Dakika! Merkez Bankası Swap Faizini İndirdi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından alınan bir son dakika kararıyla swap faizlerinde indirime gidildi.

Merkez Bankası TL Swap Faizini İndirdi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) swap piyasalarını ilgilendiren bir son dakika kararı aldı. Merkez Bankası’nın aldığı kararla swap piyasasındaki yüzde 25.50 olan Türk Lirası faizi yüzde 24 oranına indirildi. Merkez Bankası 9 Mayıs 2019 tarihinde bir karar daha almıştı. O tarihte alınan kararla haftalık repo ihalelerine ara verildiği duyurulmuştu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından haftalık repo ihaleleri yapılmaya başlandı. Merkez Bankası tarafından swap piyasalarındaki TL faizi yüzde 25.50 iken, yüzde 24’e çekildi. Bu karardan sonra hafif hareketlerle seyreden dolar kuru 6.0923 liraya kadar yükseldi.

TCMB Swap Faizini İndirdi Dolar Fırladı

Merkez Bankası’nın sabah saatlerinde swap piyasaları ile ilgili aldığı karar dolar kurunda sert yükselişe neden oldu. TCMB Türk Lirası faizini aşağıya çektiğini açıkladı. Yüzde 25.50 oranında olan swap TL faizi bu sabah yüzde 24’e düşürüldü. Bu karar dolarda yoğun hareketliliğe yol açtı. Merkez Bankası’nın bu kararının alınmasının hemen ardından 6.03 lira civarında seyreden dolar kuru 6.09 liranın üzerine çekti. Dolar kuru 6.0923 liraya kadar çıktı.

BDDK’nın 1 Gün Bekleme Kararı Dikkat Çekti

Diğer yandan BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından da ekonomi piyasalarının gündemine oturan bir karar alındı. BDDK 100 bin doların üzerindeki döviz almak isteyenlerin 1 gün beklemesini karara bağladı. Alınan karara göre bankalardan 100 bin lira fazlası döviz satın almak isteyenler önce Türk Lirası tutarını bankaya yatıracaklar. Bu paranın karşılığında alacakları döviz kişilerin hesabına bir sonraki gün geçirilecek.

Etiketler
Başa dön tuşu