SSK ve Bağ – Kur Emeklisinin Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak?

Önümüzdeki temmuz ayında SSK ve Bağ – Kur emeklilerine 2019 yılının ikinci emekli maaşı zammı yapılacak.

Emekli Maaşlarına Temmuz Ayında Zam Yapılacak

2019 yılının ocak ayında ilk maaş zammını alan SSK ve Bağ – Kur’dan emekli olan vatandaşların maaşları temmuz ayında da zamlı yatırılacak. Emeklilere maaş zammı konusu gündemi şimdiden meşgul etmeye ve ne kadar zam alınacağı merak edilmeye başladı. Enflasyon oranlarının yükselmesi ve yılsonu enflasyon beklentilerinin artış kaydetmesiyle temmuzda emekli maaşına ne kadar zam yapılacağı da milyonlarca kişi tarafından giderek daha çok merak ediliyor.

Emekli Maaşı Zammı Nasıl Hesaplanıyor?

2019 yılı temmuz ayında SSK’dan ve Bağ – Kur’dan emekli olanlara uygulanacak olan maaş zammında yılın ilk 6 aylık döneminde ortaya çıkan enflasyon oranları baz alınacak. SSK ve Bağ – Kur emeklilerine 6 aylık enflasyon oranı zam olarak ödenirken, Emekli Sandığı yani memur emeklilerine yüzde 5 oranında zammın yanı sıra ilk 6 aydaki enflasyon oranı yüzde 4’ten fazla olursa aradaki fark zam olarak yansıtılacak. Bu oranlar ve hesaplama şekilleri ortalama enflasyon rakamları ele alındığında emeklilerin maaşları üzerinden ne kadar zam alacaklarını da hesaplamaları kolaylaşıyor.

Enflasyon İlk 4 Ayda Yüzde 4 Oldu

2019 yılının ilk 4 ayında enflasyon oranları yüzde 4 oranında elde edildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan mayıs ayına dair enflasyon beklenti anketinin sonuçları da emeklilere maaş zammı oranları ile ilgili ortalama hesaplamaların yapılabilmesini sağladı.

Etiketler
Başa dön tuşu