Stajyer Öğrencilerin Ücretleri 2019 Yılında Ne Kadar?

Şirketlerde staj yapan lise ve üniversite öğrencilerinin aylık stajyer ücreti belli oldu.

Stajyer Öğrencilere Sigorta Zorunluluğu

Bankalar da dahil olmak üzere şirketlerde stajyer olarak çalışan lise ve üniversite öğrencisi gençlere sigorta yapma zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca stajyer öğrenci maaşı da 548 lira olarak belirlendi. Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan bir kararla stajyer öğrenciler için sağlanacak devlet katkısı da belli oldu.

Stajyerlere Maaş Ödemesi Zorunlu Hale Geldi

Genç nüfusunun çokluğuyla Avrupa ülkeleri ortalamasının üzerinde olan Türkiye’de 13 milyondan fazla genç yaşıyor. Bu rakam 20 Avrupa ülkesinin genç nüfusundan fazla. Türkiye’deki gençlerin staj yapma zorunluluğu olan lise ya da üniversite bölümlerinde okumaları halinde hangi şartlarda ve ne kadar ücretle çalışacakları kanunlarla belirleniyor. Son yıllarda stajyer öğrencilerin staj şartları ile ilgili önemli adımlar atıldı. Bu adımlarla stajyer öğrencilik bir yandan kayıtlı hale gelirken, diğer yandan işverenlerin stajyerlere maaş ödemesi zorunlu oldu.

Şirketler Stajyer Öğrenci Çalıştırmak Zorundalar

Mesleki eğitim çerçevesinde olup, en az 10 kişi çalıştıran şirketlerin stajyer öğrenci çalıştırması gerekiyor. 10’dan çok çalışanı olan bu şirketler toplam personel sayılarının yüzde 5’i kadar stajyer öğrenciyi işe alma zorunluluğundalar.

Stajyer Öğrencilere En Az 548 Lira Ödeme

Stajyer öğrencilerin ücretleri o yılki asgari ücrete ve staj yapılan şirketteki çalışan sayısına göre belirleniyor. İşverenler, stajyer öğrencilere AGİ yani Asgari Geçim İndirimi hariç olmak üzere asgari ücretin net tutarının yüzde 30’unu ödemek durumundalar. İsteyen işverenler bu tutardan daha fazla da ödeme yapabiliyorlar. Fakat daha az ödeme yapılamıyor. Bu hesaplamayla 2019 yılı için stajyer öğrencilere en az ödenecek maaş tutarı 548.70 lira oldu.

Etiketler
Başa dön tuşu