Stresli İş Hayatı Unutkanlığı Tetikliyor!

Günümüzde para kazanmak, rahat bir yaşam sürmek, büyük şehirlerin keşmekeşine alışmak için kişiler daha fazla çalışma temposu içerisine giriyorlar. Bu süreç içerisinde pek çok kişinin iş hayatına ayırmış olduğu vaktin son derece fazla olduğunu söylemek mümkün.

Modern çalışma sistemi, iş hayatında alınan fazla sorumluluklar, başarılı olma isteği ve daha fazla kazanma hırsı kişileri olumsuz yönde de etkilemeye devam ediyor. Bunun için en fazla kullandığımız beynimiz bir süre sonra hasar görmeye başlıyor. Bu süreç içerisinde unutkanlık beyinde bulunan bilgilerin yok olma süresi olarak isimlendiriliyor. Bir süre sonra unutkanlık ciddi boyutlara ulaşabildiği için kişilerin günlük yaşantılarını da olumsuz anlamda etkilemeye başlıyor. Uzmanlar bu konuda gerekli önlemlerin zamanında alınması konusunda çeşitli uyarılarda bulunuyorlar.

Unutkanlık sorununun bir hastalık olarak tanımlanması için çeşitli bulgulara özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. birtakım bulguların sık rastlanır olmasının ardından bu konuda uzman doktorlar tarafından bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Kan tahlilleri MR ya da tomografi bu süreci oluşturan belirleme yöntemleri arasında yer alıyor. Unutkanlık kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyecek boyutlara ulaştığı takdirde ciddi sorunları beraberinde getirebiliyor. Bu anlamda bir nöroloğa başvurmak ve zaman geçmeden gerekli önlemlerin alınması son derece önemlidir.

Stresli Çalışma Unutkanlığı Tetikliyor

Stres hayatımızda pek çok sorunun kaynağı olarak biliniyor. Bu anlamda özellikle alzheimer, parkinson gibi yaşlılığa ve genetiğe bağlı hastalıkların dışında daha erken yaşlarda görülen unutkanlık sorunları genellikle kişilerin çevresel faktörlerine ve yaşam biçimlerine göre ortaya çıkmaktadır. Unutkanlık sorununun kişinin yaşam şekli ile doğrudan bir ilgisinin olduğunun bilinmesi gerekiyor. Özellikle modern şehirlerde şehir yaşamına ayak uydurmak isteyen kişilerin pek çok stres faktörüne dayalı sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu durum stresli iş yaşamı için de geçerlidir. Pek çok kişi iş hayatında yaşadığı sorunlarla başa çıkmak isterken ruhsal birtakım bunalımlar içerisine giriyor.

İş hayatına bağlı olarak kişinin stres seviyesinin yükselmesi bir süre sonra doğrudan hafızayı etkiliyor. Sorunlarla başa çıkmak için uğraşan kişi bir süre sonra unutkanlık sorunu ile başa çıkmak zorunda kalıyor. Bu durum uzmanlar tarafından kanıtlanan ciddi bir sorun olduğu için mutlaka gerekli önlemlerin alınması gerektiği ifade ediliyor. Şehir yaşantısı içerisinde kişilerin stresten uzak durmak ve daha az iş düşünmek için başvurduğu bazı yöntemlerde son derece zararlı. Özellikle alkol ve sigara bağımlılığı unutkanlığın tetiklenmesi konusunda son derece etkili. Stresli yaşam ve koşturma içerisinde yeterli ve sağlıklı beslenemeyen kişilerde de ciddi sağlık problemleri meydana geliyor. Bu anlamda vitamin eksiklikleri, sağlıksız beslenmeye dayalı çeşitli hastalıklar beyni etkiliyor. Tüm bu etkenlerden uzak kalarak hafızanın olumlu yönde gelişimini sağlamak mümkündü. İş hayatında ortaya çıkan stresleri ortadan kaldırmak ve daha rahat olmak için kendinizi telkin edebilirsiniz.

Kadınlar Daha Çok Unutuyor!

Kadınların yapılan araştırmalara göre daha hızlı bir şekilde depresyona girdikleri görülmüştür. Bu sebepten dolayı unutkanlık probleminin daha çok kadınlarda görüldüğü tespit edilmiştir. Kadınların daha sık yaşadığı bu problem için kadınların depresyona ve strese daha yatkın bir yapılarının olması örnek olarak gösterilebilir. Unutkanlık probleminin yaşanmaması için genel olarak günlük 7 8 saatten az uyumamak gerekiyor. Bununla birlikte alkol ve sigara gibi bağımlılıklardan kurtulmak son derece önemli. Düzenli beslenme bu süreç açısından son derece önemli. Beyin sağlığının korunması için sağlıklı beslenme düzenine dikkat etmek gerekiyor. Aynı zamanda beyni ne kadar aktif tutarsanız o kadar verim almanız sağlanabilir.

Kapalı