Stresli İşi Olanlara Kaliteli Uyku Önerileri!

Modern çalışma sistemi içerisinde şehir hayatına uyum sağlamak isteyen pek çok kişinin yaşadığı en büyük problemlerden birisinin stres olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle büyük şehirlerde kişilerin hem sosyal hayatlarına, hem kişisel anlamda kendilerine hem de iş hayatlarına aynı anda odaklanmaları ve başarı sağlamaları çok zor bir hal aldı. Bunun üzerine pek çok kişinin yaşadığı çeşitli sorunlar gündeme gelmeye başladı. Her alanda kendilerini aktif olarak görmek isteyen çalışanların mecburi olarak uyku düzenlerinden feragat ettikleri ifade ediliyor.

Stresli bir işi olanlar ve hayata uyum sağlamaya çalışan kişilerde en çok görülen sorunların başında yorgunluk ve uykusuzluk geliyor. Yapılan değerlendirmelere göre son yıllarda uykusuzluk sorunu ile doktorlara başvuran kişi sayısının giderek yükseldiği ortaya çıktı. Yapılan açıklamalara göre özellikle çalışma hayatında aktif olan kişilerin stres seviyelerinin daha fazla olmasından dolayı vücutlarında birtakım kimyasal değişimlerin olduğu belirlendi. Bu değişimler özellikle yorgunluk ve uykusuzluk gibi sorunları beraberinde getiriyor. Ciddi sağlık sorunları olmadığı müddetçe bu tür problemlerle kişilerin hayatlarında yapacakları birtakım değişiklikler sonucunda başa çıkabilecekleri ifade ediliyor. Uykusuzluk ciddi boyutlara ulaştığı zaman kişilerin günlük aktivitelerini de olumsuz anlamda etkiliyor. Daha iyi uyumak, uyku kalitesini yükseltmek için birtakım önlemler alınabilir. Peki nedir bu önlemler?

Rahatsız Olduğunuz Konuları Konuşmaktan Çekinmeyin

Günümüzde pek çok kişi duymaktan ya da dile getirmekten rahatsız olduğu olaylarla karşılaştıkları zaman genellikle olayların üzerini örtmeyi tercih ederler. Ancak bu kişinin psikolojik anlamda ilerleyen dönemlerde daha büyük sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bazen uzmanlar kişilerin duygularını rahatlıkla içinden geldiği gibi yaşamalarını isterler. Bir süre sonra içe atılan ve üzeri kapatılan olayların daha keskin bir biçimde patlak verebileceği ifade ediliyor. Heyecanlı ve endişeli olduğunuz durumlarda hislerinizi etrafınızdaki insanlarla paylaşmaktan çekinmeyin. Ağlamak istediğiniz zaman kendinizi bu duyguyla başa çıkmak zorunda hissetmeyin.

Stresli Olduğunuz Zamanlarda Rahatlayacak Aktiviteler Yapın

Stresli olunan durumlarda kişilerin uyumaları son derece zordur. Sürekli olarak yaşadıkları sorunları düşünürler. Böyle anlarda kişilerin stresten daha uzak kalabilecekleri aktiviteler yapmaları gerekebilir. Uzmanlar tarafından yapılan bilimsel araştırmalara göre meditasyon ve yoga gibi aktivitelerin kişileri rahatlattıkları ve stres seviyelerinin düşmesine neden oldukları gözlemlenmiştir. Özellikle bu çalışmaların uykuya hazırlık aşamasında yapılması son derece etkili olabilir. Meditasyon olmasa bile tam olarak hayatınızda sizi neyin sakinleştirdiğini ve iyi hissettirdiğini bularak uyku öncesinde yapmak kaliteli ve derin bir uyku açısından son derece önemli olabilir.

Uyku Rutinlerinizi Değiştirmekten Kaçının

Uykunun hayatınızda belirli bir düzen içerisinde gerçekleşmesine dikkat edin. Kendinize uyumak ve uyanmak için ortalama saatler belirleyin. Mecbur olmadığınız müddetçe bu saatlerin dışına çıkmamaya özen gösterin. Vücudun uyku için alıştığı biyolojik saatler genel olarak kişilerin daha kaliteli ve derin bir uyku uyumaları için etkilidir. Uyku saati geldiği zaman alışan  vücut bir süre sonra sinyaller vermeye başlar. Bu sinyalleri alan vücut ve beyin uykuya geçme sürelerini de böylece belirleyebilirler. Uyku rutinlerinin sık sık çeşitli nedenlere bağlı olarak değiştirilmesi bir süre sonra vücudun durumu toparlamasını engeller. Genellikle derin bir uykuya geçmek için uyku ilacı iyi bir tercih gibi görünebilir. Ancak bu durum son derece yanlış. Uyku ilacı bir süre sonra hem hormonlarınızı hem de alışkanlıklarını etkiler. Böylece uykuya kendiliğinden dalmak zorlaşacaktır. Gün içerisinde çok yorgun olduğunuz anlarda kısa şekerlemeler yapabilirsiniz. Ancak bunu alışkanlık haline getirmek bir süre sonra uyku düzeninin bozulmasına ve akşam uykuya dalma süresinin uzamasına neden olmaktadır.

Kapalı