a

Su İçmeyi Sevmeyenler İçin Alternatif Öneriler

Su İçmeyi Sevmeyenler İçin Alternatif Öneriler
0

BEĞENDİM

Vücudumuzun yüzde 70’lik bir kısmının sudan oluştuğunu düşünürsek hayatımızı idame ettirmek için suyun ne kadar gerekli olduğunu anlayabiliriz. Ruh ve sinir hastalıklarının da kaynağı olarak ifade edilen suyun pek çok etkisi bulunuyor. Düzenli olarak gerçekleştirilen su tüketimi vücutta oluşabilecek pek çok hasarın önlenmesi ya da oluşmuş hasarların tamir edilmesini sağlar. Günlük su ihtiyacı vücut yapısına göre değişiklik göstermektedir. Yetişkin ve çocuklarda içilmesi gereken su miktarı değişiklik gösterebilir.

Vücutta yeteri kadar su tüketilmediği takdirde yorgunluk, halsizlik ve zihinsel fonksiyonlarda bazı yavaşlamalar meydana gelebilir. Vücudun ciddi anlamda susuz kalması organların çalışma düzenini de etkiliyor. En hızlı şekilde böbrekleri etkilediği için böbrek yetmezliğine kadar sebep olabilir. Kan dolaşımı susuzlukla birlkte düştüğü için kalbe ve beyne pompalanan kan miktarında meydana gelen azalma ve damarlarda oluşan büzüşme ölümcül sonuçlara yol açabilir. Suyun saymakla bitmeyecek sayısız faydası bulunmaktadır. Su içme alışkanlığının kazanılması ve günde en az 2.5 litre su tüketilmesi gerekiyor. Bazılarımız su içmeyi yeteri kadar sevmiyoruz. Sadece susuzluk hissettiğimiz zaman içilen su yaşamsal fonksiyonları ayakta tuttuğu gibi pek bir fayda sağlamıyor. Su içmeyi sevmeyenler için birtakım uyarılar ve önerilerde bulunan uzmanlar bu konuda çok ciddi olduklarını belirtiyorlar. Peki suyu sevmek için ne yapabiliriz?

Suyu Tek Başına Tüketmeyin

Su içmekte zorlananlar ve suyun tadını sevmeyenler için farklı alternatifleri denemeleri önerilir. Suyu tek başına içmek cazip gelmiyorsa durumu daha cazip bir hale getirebilirsiniz. Böyle durumlarda mevsimine göre meyve dilimleyerek suyunuzu tatlandırabilirsiniz.

Bir su şişesinin içerisine ekleyeceğiniz meyve parçaları, nane ve aromalar suyu sevmenizi sağlayabilir. Tadını alması ve tadının artması için içerisine eklemeler yaptığınız suyunuzu birkaç saat buzdolabında bekletebilirsiniz.

Baharatlı Yemekler Su İçme İsteğinizi Artırabilir

Akşam yemeklerinde özellikle bol baharatlı yemekler su ihtiyacınızı artırabilir. Yemeklere eklenecek pul biber özellikle yemek sonrasında neredeyse bir sürahi su içmenizi sağlayabilir. Ayrıca sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler içinde metabolizmayı hareketlendirdiği için güzel bir alternatif olabilir. Yemek sonrasında içilen su bir süre sonra alışkanlık haline gelebilir.

Su İçmeyi Kendinize Hatırlatın

Su içmeyi unutanlar için akıllı cep telefonları yardımcı olabilir. Pek çok telefonda su içmeyi hatırlatacak uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar hem günde kaç litre su içmeniz gerektiğini hatırlatırken hem de belirli periyotlarla vücudu zorlamadan su içmenin zamanının geldiğini ifade ediyor. Telefon uygulamalarından çok hoşlanmayanlar için telefonunuzda bir hatırlatma programı hazırlayabilirsiniz.

Yanınızda Her Zaman Su Bulundurun

Günlük hayatımızda çalışırken oturduğumuz yerden kalkmak birçoğumuz için çok zor olabilir. Hatta otururken sırf üşendiğimiz için su içmeyi gözardı edebiliyoruz. Bahaneleri bertaraf etmek için yanımızda gün içerisinde sürekli bir şişe içerisinde su taşımak önemlidir. Böylece yerimizden kalkmaya üşendiğimiz için su tüketimini atladığımız bu süreç içerisinde bahanelere yer vermeden yanımızda taşıdığımız suyu tüketebiliriz.

Su İçmeyi Bir Ritüel Haline Dönüştürün

Her sabah uyandıktan sonra ve akşam yatarken içilecek bir bardak suyu hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Ayrıca yemek öğünlerinden önce içilecek bir bardak su iştahı kapattığı için kişilerin daha küçük porsiyonlar tüketmelerini sağlayabilir. Bu durum kilo verimi içinde bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

Su içmenin vücuda sağladığı faydaların küçümsenmemesi gerektiğini hepimiz öğrendik. Daha zinde, daha verimli ve enerjik bir gün geçirmek isteyenlerin su içmeyi unutmamaları gerektiği öneriliyor. Çoğu zaman günlük yaşantımızda hissettiğimiz yorgunluk hissinin bir süre boyunca içilen düzenli su ile sona erdiğini görmek mümkündür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.