a

Sürekli Ayakta Çalışanlara Hayat Kurtarıcı Öneriler

Sürekli Ayakta Çalışanlara Hayat Kurtarıcı Öneriler
0

BEĞENDİM

Uzun saatler süresince ayakta çalışmak zorunda kalanlar için uzmanlar uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Ayak kısımlarında yaşanan çeşitli rahatsızlıklara uygulanacak olan ayak bakımı önerileri ile bazı durumlarda ortadan kalkabiliyor.

Hafta içi gün içerisinde uzun saatler boyunca sürekli olarak oturarak masa başında çalışanların dışında ayakta çalışmaya maruz kalan kişilerde de çeşitli şekillerdeki rahatsızlıklar zaman zaman şiddetli seviyelere ulaşmaktadır. Central Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan bu konuda yaptığı açıklamasında, 6 ila 8 saat kadar ayakta durarak çalışan kişilerin bacak kısımlarının alt tarafında yorgunluk hissinin baş gösterdiğine değiniyor.

Özellikle hostes, garson, güvenlik görevlisi veya tezgahtar gibi meslekleri icra eden kişiler çalışma hayatları süresince uzun zaman boyunca ayakta durmaya maruz kalıyorlar. Bu kişilerin ayak sağlıkları olanın aksine daha erken bozulma gösterirken ortopedik ve dermatolojik rahatsızlıklar gündelik yaşamı da zor bir hale getiriyor.

6 ila 8 saat kadar ayakta çalışanların yorgunluk ile beraber vücutları hareketsiz kaldığından dolayı kan dolaşımında azalmayla birlikte tepkime ortadan kalktığı için ayaklarda şişmeler oluşuyor.

Ayakta Çalışanlar Bunlar Çok Önemli

Uzun süre boyunca ayakta çalışanların yorgunluktan korunmaları adına mutlaka belli aralıklarla oturarak dinlenmeleri gerekmektedir. 10 saat ve üzerine çalışmaya maruz kalanlarda bütün vücut yükleri direk ayak ve bacak kısımlarına binmektedir. Ayak tabanlarında bundan dolayı yaşanan şişkinliklerin önüne geçmek için ayakkabı seçenekleri büyük önem kazanmaktadır.

Ödem oluşma riskine karşı ise bu kişilerin mutlaka ayaklarını orta dereceli bir ısıda ılık ve tuzlu suyla beraber yıkamaları ve ardından da temiz bir havlu ile kuruladıktan sonra dinlendirmeleri gerekmektedir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.