a

Sürekli Bilgisayar Ekranına Bakarak Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Sürekli Bilgisayar Ekranına Bakarak Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler
0

BEĞENDİM

Modern toplumlarda son zamanlarda bilgisayar başınd aofis ortamında gerçekleştirilen çalışma modelleri ortaya çıkmaya başladı. Ancak bu durum çok cazip gibi görünmesine rağmen özellikle uzun saatler bilgisayar ekranına bakmaktan kaynaklı çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkmaya başlıyor. Pek çok kişinin son yıllarda uzun süre hareketsiz ve sandalye tepesinde oturmaktan dolayı duruş bozuklukları yaşadığı ve bu bozukluklara bağlı olarak ise ağrılar yaşadıkları belirlendi.

Bilgisayar ekranına bakmaya dayalı olarak göz sağlığında meydana gelen bozulmalar kişilerin hayatlarını derinden etkiliyor. İlerleyen zamanlarda acılı durumlarla karşılaşan kişilerin zamanında gerekli önlemleri almadıkları belirleniyor. Bilgisayar kullanımının artması ve artık gelişen teknoloji sonucunda işlerin ayrılmaz bir parçası haline gelmesi sebebiyle kısıtlanması pek mümkün değil. Ancak böyle zamanlarda gözümüzü en mümkün şekilde dinlendirmek ya da bilgisayar ekranına bakarken çeşitli önlemler almak mümkündür. Peki bu duruma ne yapabiliriz?

Ekrana Bakarken Göz Kırpmayı Unutmayın

İş hayatında saatlerce gözümüzü ekrandan ayırmadan işlerimizi tamamlamak zorunda kalabiliriz. böyle durumlarda uzun vadede göz kuruluğu denen batma ve acılara sebep olan birtakım problemler yaşanıyor. Öncelikli olarak göz kuruluğunun oluşmasını engellemek gerekiyor. Aksi takdirde önünü alamadığımız ciddi göz problemleri ortaya çıkabilir. Bu süreçte gözü kırpmak ve bunu belirli aralıklarla gerçekleştirmek önemli. Aksi takdirde göz kuruluğu iş hayatındaki çalışma verimini düşürebilir. İş hayatında bilgisayar başında çalışırken mümkün olduğunca göz kırpma sayısını artırmak gerekiyor. Bu süreçte 20 dakikada bir ekrandan uzaklaşarak daha uzak bölgelere bakmak, zaman zaman gözü birkaç dakika kadar kapatarak dinlendirmek bu süreçte oldukça önemlidir.

Ekran Işığının Önemi Çok Büyük

İster gündüz ister gece olsun bilgisayar ışığının doğru ayarda ayarlanması gerekmektedir. Pek çok kişi tarafından bu durum önemsenmediği için gözardı ediliyor. Ancak bu durum göz sağlığını çok yakından etkiliyor. Ekranın çok parlak olması gözün fazla ışıktan dolayı kuruluk yaşamasına sebep olabilir. Ekran ışığının çok kısık olması ise ekrana bakarken gözlerin yorulmasına neden olur. Ekran çözünürlüğünü standart seviyeye getirmek önemlidir. Ekran çözünürlüğü düştüğü vakit bir süre sonra göz yorgunluğu artmaya başlıyor. Göz yorgunluğu ise zaman içerisinde ağrılara ve çeşitli bozukluklara neden oluyor.

Bilgisayar Uzaklığına Dikkat Edin

Ofis ortamında saatlerce gerçekleştirilen çalışmalarda bazen bilgisayar ile aramızdaki seviyeye ayarlamakta ciddi sorunlar yaşayabiliriz. Bir süre sonra yorgunluğun etkisiyle seviyenin giderek düştüğünü görebiliriz. Böyle durumlarda dikkatli davranmak ve bilgisayara ortalama 50 santimetre uzaklıkta olduğumuzdan emin olmamız gerekiyor.

Bu uzaklığı biraz daha artırabiliriz ancak çok daha fazla uzak olması göz yorgunluğuna sebep olacaktır. Gözlerin bozulmaması ve ağrılı ve acılı bir sürecin oluşmaması için bilgisayar seviyesine dikkat ederek çalışmak son derece önemlidir.

Su İçmek Göz Sağlığı İçin Çok Önemli

Göz sağlığı ile su tüketimini pek çok kişi tam olarak bilmiyor. Bu yüzden su tüketimine gerekli önem verilmiyor. Vücudumuzun yarısından fazlasının su olduğunu düşündüğümüz zaman göz sağlığı içinde ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Günde iki litre ve üzerinde su tüketmek göz kuruluklarının engellenmesini sağlıyor. Göz sağlığını doğrudan etkiliyor. Böylece gözde meydana gelen, zaman zaman sosyal hayatı etkileyen ve ağrılara sebep olan kuruluk probleminden su içerek kurtulmanız mümkündür.

Bilgisayar başında çalışırken yaşanabilecek göz ağrıları baş ağrıları ile de kendisini gösterdiği için son derece önemlidir. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde göz bozuklukları yaşanabilir. Lens kullanırken ışıklara hassas ve tepkili özel lensler kullanmak, mümkünse dinlendirici gözlüklerle gözü yormamaya çalışmak son derece önemlidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.