Takıntılar İş Hayatını Olumsuz Etkiliyor!

Kaygı bozukluğu ve takıntı olarak isimlendirilen duygular son zamanlarda pek çok kişi tarafından sıklıkla yaşanıyor. Günlük hayatın getirmiş olduğu stres özellikle kişileri olumsuz anlamda etkilediği için bazı takıntıların gündeme gelmesine neden oluyor. Takıntılar çoğu zaman kişilerin hayatlarını esir alabildiği için tehlikeli bir boyuta ulaşıyor. Zaman içerisinde aşılamayan takıntılar bir anlamda kişilik bozukluğuna da neden oluyor. Çalışma hayatında takıntıları olan ve bu takıntılardan çeşitli şekillerde kurtulamayan kişiler genel olarak başarısızlık ve verimsizlik gibi sorunlarla karşılaşmak zorunda kalıyorlar. Özellikle birtakım takıntılar sadece kişileri değil takıntılı olan kişilerin etrafındaki kişileri de olumsuz anlamda etkilediği için son derece riskli durumlara neden olabilir.

Bazen takıntılar sadece kişilerin hayatlarında yaptıkları küçük değişikliklerle başlıyor. Ancak zaman içerisinde bu davranışlar uç davranışlar olmaya başlıyor. Bununla birlikte yolda yürürken bile farkında olmadan taşlara basmadan ya da düz bir şekilde yürümeye başlayan kişiler zaman içerisinde bu davranışlarından bir türlü kurtulamadıklarını görüyorlar.

Takıntılar İş Hayatını Kabusa Çeviriyor!

Takıntı durumu tıp diline obsesif kompulsif sorun olarak da gündeme geliyor. Bir anlamda kaygı bozukluğu olarak ifade ediliyor. Özellikle son yıllarda pek çok kişide görülen ve gündelik yaşamlarını adeta çekilmez bir duruma getiren bir sorun olarak ifade edilmektedir. Bu kişiler bir süre sonra takıntılarından kurtulmak isteseler bile beyinlerini kontrol altına alamadıkları için kontrol edemezler. Bu anlamda profesyonel bir yardım ve yönlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Ayrıca davranışlarını sürekli olarak tekrar ettikleri için sürekli onay alma ihtiyacı hissederler. İş hayatında bu sürekli sorun haline gelebilir. Yaptıkları işlerin doğruluğundan ve başarısından tam olarak emin olamadıkları için kabul edilemez bir düşünce içerisine girerler. Bu süreçte yaptıkları işleri tam olarak tamamlanmak son derece güç olabilir.

Bir süre sonra bu durum iş hayatında çalışma veriminin düşmesine ve uzaktan da fark edilmesine neden olacaktır. Aynı anda birden fazla iş yapmak kaygı bozukluğu olan kişiler için neredeyse imkansızdır. Bu durumda aldıkları işlerin başarılı ve doğru bir şekilde tamamlandığından hiç bir zaman emin olamadıkları için bir anlamda zamanında teslim etmek de pek mümkün olmayacaktır. Kaygı bozukluğu ve takıntıları olan kişilerin iş hayatında verim almaları, terfi etmeleri, başarı göstermeleri sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.

Günlük Yaşantıyı Derinden Etkiliyor

Sadece iş hayatını değil kişisel hayatı da olumsuz etkileyen bir sorun olduğu için bu tür kaygı bozukluğu olan ve takıntıları bulunan kişilerin mutlaka uzman eşliğinde psikolojik destek görmeleri gerekmektedir. Genellikle toplum içerisinde bu tür kişiler kendilerini ifade etmekten çekinirler. Konuştukları zaman kendisi ile alay edileceğini ya da doğru bir şekilde kendisini ifade edemeyip yanlış anlaşılacağını düşündükleri için genellikle bu tür kişilerin kendi kabuklarına çekildikleri görülmektedir. Ancak bir süre sonra sorun büyüdüğü için asosyal kişilikler ortaya çıkıyor. Yalnızlık duygusunun da kendisini göstermesi ile birlikte sorunlar giderek büyümeye devam ediyor.

Ancak her takıntının ciddi bir sorun olduğunu düşünmek de yanlış olacaktır. Bunun için herkesin kendi içerisinde sahip olduğu bir takıntısı bulunmaktadır. Önemli olan bu takıntıların büyüyüp kişinin hayatını esir almasını engellemektir. Bu konuda uzman psikologlar tarafından bazı terapiler düzenlenmektedir. Takıntıların büyüklüğü kişilerdeki ciddi kaygı bozukluklarına bakarak özellikle bu süreç içerisinde ilaç tedavisi de uygun görülebilir. Kişilerin bedensel ve ruhsal olarak rahatlaması ve yatışması gerekmektedir.

Etiketler
Başa dön tuşu