Taşıt Kredisi Nedir?

Günümüzde bankaların da sunmuş olduğu cazip teklifler sayesinde bir mal, mülk sahibi olmak isteyen kişiler taşıt kredisi ya da konut kredisi kullanabilmektedir. Son zamanlarda hem özel ihtiyaçlardan ötürü hem de diğer ticari ihtiyaçlar dolayısıyla insanların taşıtlara olan talebi yükselmiştir. Bu talep doğrultusunda bankalar, sıfır kilometre otomobil ya da ikinci el otomobil sahibi olmak istediğinde bankalardan destek alabilmektedir.

Ev ve araba alımını kolaylaştıran bankalar sayesinde günümüzde taşıt sahibi olmak zor değildir. Fakat taşıt kredisi gibi kredi alarak araba sahibi olmak isteyen kişilerin bazı ayrıntıları bilmesi gereklidir. Öncelikle “Taşıt kredisi nedir?” sorusunun cevabı net bir şekilde bilinmelidir. Taşıt kredisi; otomobil ya da ticari araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar için bankalar tarafından sıfır kilometre ya da ikinci el araçlara yönelik çeşitli ödeme kolaylıkları ve seçenekleri ile sunulan bir bankacılık hizmetidir. Taşıt kredisi kullanılacak olan taşıtın durumuna göre farklılık göstermektedir. Binek otomobil, ikinci el, sıfır kilometre ya da ticari araç şeklinde kullanılma çeşidi vardır. Eğer kredi ikinci el araçlar için kullanılacaksa banka bu durumda “değerlendirme” uygulamaktadır.

Bu değerlendirme içerisinde arabanın yaşı, ÖTV vergisi ve amortisman payı söz konusudur. Her ne kadar taşıt yaşı bankadan bankaya göre değişmekte olsa da ikinci el araçlar için belirlenen yaş genel olarak 5’tir fakat bu yaş sınırı 10’a kadar da uzatılmıştır. Bir diğer bilinmesi gereken nokta ise taşıt kredisinin aracın kasko değerinin yüzde 60 ile 80’i arasındaki bir rakamla verildiğidir. Bu orandan daha yüksek bir meblağ hiçbir banka tarafından sunulmamaktadır. Yapılacak olan geri ödeme planında ise maksimum 60 ay vade verilmekte, vadeye bağlı olarak da faiz oranı artmaktadır.

Taşıt kredileri, araç sahibi olmak isteyen kişilere “aylık düzenli ödeme” yoluyla verilmektedir. Bu kredi karşılığında kefil istenmekte ve bir teminat göstermeniz de beklenmektedir. Dolayısıyla kredi notunuz, sahip olduğunuz mal değeri, kefil göstereceğiniz kişinin kredi risk raporu ve üzerindeki mal değeri gibi hususlara dikkat edilmektedir. Göstereceğiniz teminat, krediyi ödemediğiniz takdirde banka tarafından el konulduğunda krediyi karşılayabilecek oranda olmalıdır. Aksi takdirde taşıt kredisi çekmeniz mümkün değildir. Banka teminata el koymadan önce taşıta el koyma hakkına da sahip olmaktadır. Genel olarak ilk etapta araç rehini yapılmaktadır. Sıfır kilometre olan araçlar için geri ödeme süresi boyunca mal sahibinden araç rehin alınmaktadır. İkinci el araçlar için ise geri ödeme süresi boyunca rehin alma ve kefil tarafından geri ödemenin bir kısmının ödenmesi talep edilmektedir.

Taşıt kredisinin kullanılacağı bankada oldukça önemlidir. Türkiye’de bulunan pek çok özel ve kamu bankası taşıt kredisi sunmaktadır. Bu bankaların başında Garanti Bankası, Akbank, TEB ve İş Bankası gelmektedir. Bankalara taşıt kredisi başvurusu yapıldığında banka tarafından istenen gerekli belgelerin tamamı doldurulmalıdır. Bu belgeler de herhangi bir yanlışlık, hatalı ya da eksik bilgi olmaması gerekir. Evraklar tam olduğunda bankalar 24 saat içerisinde kredi hakkında olumlu ya da olumsuz bir geri dönüş sağlamaktadır.

Taşıt Kredisi Nasıl Kullanılır?

Taşıt kredisi kullanmak isteyen vatandaşların öncelikle bankalardan olumsuz cevap alabileceği ve bankaların her vatandaşa taşıt kredisi sunmadığını bilmesi gereklidir. Taşıt kredisi başvurusunda bulunacak olan bir kişinin başvuru yaparken yanında bulunması gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

 • C. nüfus cüzdanı
 • Maaş bordrosu (Gelir beyanı)
 • En geç iki ay öncesine kadar olmak kaydıyla adınıza düzenlenmiş telefon, elektrik, doğalgaz vb. faturası
 • İkametgah belgesi
 • Sıfır araçlar için proforma faturalar
 • İkinci el araçlar için noter tarafından tasdik edilmiş satış onayı ve araç ruhsatı

Başvuruda bulunacak olan kişinin kefil göstereceği kişiye ait de T.C. nüfus cüzdanı, maaş bordrosu, ikametgah belgesi yanında olmalıdır. Bu belgeler ile birlikte bankaya direkt olarak gidilerek başvuru yapılmaktadır. Kimi bankalar internet ya da telefon bankacılığı aracılığıyla da taşıt kredisi başvurusu yapılmasına izin vermektedir. Başvuru yapıldıktan sonra banka 24 saatlik süre içerisinde inceleme gerçekleştirir ve belirtilen iletişim adresleri üzerinden sizinle iletişim kurar. Cevap olumsuz da olsa mutlaka tarafınıza bildirim yapılmaktadır. Bankalardan aynı gün içerisinde bile başvurunuzla ilgili bilgi almanız mümkündür.

Bankaların başvuru esnasında özellikle dikkat ettiği noktalar sigortalı ve çalışma süreniz, kredi risk raporunuz, kredi notunuz ve mevcut durumda üzerinizde gözüken mal ve borç durumunuzdur. Araç cinsi olarak yalnızca “ticari, hafif ticari ya da binek otomobil” seçilebilmektedir. Bankalar iş makinesi ya da motosiklet için taşıt kredisi vermemektedir. Ayrıca başvuru yapacak olan kişilerin bir teminat göstermesi de şarttır. Bu teminat, peşinat şeklinde kredi isteyen kişiden alınmaktadır. İstenen peşinat oranları aşağıdaki gibidir:

 • 50 bin TL’ye kadar olan araç bedellerinde yüzde 30
 • 50 bin TL ve üzerinde olan araç bedellerinde yüzde 50

Yani, 100 bin TL tutarında bir taşıt almak ve krediden faydalanmak istiyorsanız, ilk 50 bin TL için yüzde 30’luk peşinat olan 15 bin TL, ikinci 50 bin TL için yüzde 50’lik peşinat olan 25 bin TL’yi bankaya vermeniz gerekir. Özetle 100 bin TL araç sahibi olmak için 40 bin TL peşinat sunmanız şarttır.

İhtiyaç Kredisi mi Taşıt Kredisi mi Daha Avantajlı?

Bütçe doğrultusunda yeni bir araç sahibi olmak ya da var olan aracını değiştirmek isteyen kişiler, bankalar tarafından sunulan taşıt kredisinden ya da ihtiyaç kredisinden faydalanabilmektedir. Tercih edilecek olan kredinin avantajları ve dezavantajları bilinirse, tüketici kendine göre en uygun olan krediyi seçebilmektedir. Krediyi tercih ederken sağlamış olduğu faydalar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Çekilecek olan kredi miktarına bağlı olarak kredi vadesi, vade faiz oranları, masraflar, ödenen kredi tutarı ve çeşitli vergiler mutlaka karşılaştırılmalıdır. “Taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi kullanmalıyım?” şeklinde düşünüyorsanız öncelikle bu kararı vermeden önce kredilerin sağladığı avantajları ve dezavantajları incelemelisiniz.

Taşıt kredisinin avantajlarına bakılacak olursa:

 • Taşıt kredisi kullanılacak olan banka ile araba satıcısı arasında özel bir anlaşma bulunuyor ise bankalar faiz oranlarını daha düşük miktarlardan sunmaktadır. Dolayısıyla hiçbir faiz ödemeden de araç sahibi olunabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta banka ile araç satıcıları arasındaki anlaşmalardır.
 • Araç kaskosu kredinin kullanılacağı bankadan yapılır ise yine taşıt kredisinde faiz indirimi mevcuttur.
 • Vade sayısı daha fazladır. Uzun vadede ödeme planı oluşturularak daha kolay araç sahibi olunabilmektedir.

Taşıt kredisinin dezavantajları ise şu şekilde yer alır:

 • Bu krediyi kullanacak olan kişilerden bankalar peşinat istemektedir. Kredi tutarına göre belli bir nakitle bankaya gitmelidir.
 • Araç bedelinin en az yüzde 60’ı en fazla ise yüzde 80’i kadar kredi verilmektedir. Bu kredi tutarı otomotiv firmalarının kendi finansmanlarının haricindedir. Dolayısı ile kredi ödemesi bittikten sonra aracın ipoteğini bankadan kaldırmak mümkün değildir. Aracınızı belli bir zamandan sonra satmak istediğinizde öncelikle kredinizi tamamen ödemeniz gerekir ve ardından da bankadaki ipoteğinizi kaldırmanız.

İhtiyaç kredisinin avantajlarına bakacak olursak:

 • Türkiye’deki hemen hemen her banka tüketici ya da ihtiyaç kredisi adı altında bu krediyi vermektedir. Dolayısıyla bir rekabet ortamı söz konusudur. Bu da bankaların faiz oranlarında, kredi vadelerinde ya da ödeme planlarında kolaylık sağladığı, neredeyse hiç faiz koymadan ihtiyaç kredisi verdiği anlamına gelmektedir.
 • Kasko zorunluluğu yoktur. Herhangi bir aracı kuruma ya da bankaya bu konuda başvurmanız gerekmez.
 • En büyük avantaj ihtiyaç kredisi kullanılmak istendiğinde belli bir peşinat talep edilmemesidir. Peşinata gerek duymadan ihtiyacınız olan tutarı bankadan alabilir ve araç sahibi olabilirsiniz.

İhtiyaç kredisinin dezavantajları ise şu şekildedir:

 • Herhangi bir şekilde mal ya da mülk sahibi olacağınızı belirtmediğiniz için kredinizin istediğiniz oranda onaylanması zordur. Kredi notunuz ve geliriniz ön planda tutulacağı için bu iki hususa bağlı olarak verilecek olan kredi miktarı düşük olabilir ya da krediniz onay almayabilir.
 • Herhangi bir ipotek söz konusu olmadığı için bankaya yüksek miktardaki ihtiyaç kredileri için mutlaka teminat ya da kefil göstermeniz gerekir ve bu kişinin de kredi notu ile gelir seviyesine bakılmaktadır. Dolayısıyla krediniz onaylansa bile kefil gösterdiğiniz kişinin durumuna bağlı olarak kredi düşük miktarda olabilmektedir.
 • Vade sayısı daha azdır. Bu nedenle uzun vadede ödeme planı oluşturulamaz. Ödenecek olan kredi tutarı artış gösterebilir.

“İhtiyaç kredisi mi taşıt kredisi mi daha avantajlı?” sorusuna özetle bir cevap vermek gerekirse taşıt kredisi uzun vadeli olduğu için daha avantajlıdır. Ayrıca bir mal söz konusu olduğu için kredi verilme oranı ihtiyaç kredisine göre daha yüksektir. Bankaların taşıt kredisi ile birlikte sunmuş olduğu kolaylıklar ve hizmetler yeterince araştırılır ve doğru banka tercih edilirse ihtiyaç kredisine oranla taşıt kredisi çekmek daha iyidir. Uzun vadeli geri ödeme planı isteyenler için özellikle bu kredi avantajlı görülmektedir.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Kullanabilirim?

Kullanabileceğiniz taşıt kredisinin miktarı ilk olarak aracınızın sıfır kilometre ya da ikinci el olmasına göre değişmektedir. Eğer araç ikinci el ise aracınızın yaşı, ÖTV vergisi, kasko bedeli değerlendirme sürecine girmektedir. Her banka aracın kasko değerinin yüzde 60 ya da yüzde 80 aralığındaki tutarı kadar kredi vermektedir. Bu nedenle kullanacağınız taşıt kredisi oranını öncelikle sahip olmak istediğiniz araç belirlemektedir.

Faiz oranları hakkında destek almak istiyorsanız banka ile araç satıcıları arasındaki anlaşmalara dikkat etmeli ve kaskonuzu bankadan yapmaya özen göstermelisiniz. Kaskonuzu bankadan yaptığınız takdirde aracın yüzde 100’lük oranına bankayı da dahil etmiş olursunuz. Bu hususta banka, geri ödeme yapmadığınız takdirde direkt olarak aracınıza rehin koyabilmektedir. Taşıt kredisi kullanırken kasko bir avantaj da olsa dezavantajı bulunmaktadır. Kullanacağınız kredi miktarı bu nedenle önemlidir.

Verilen kredi miktarı bankadan bankaya farklılık gösterse de genel olarak bankalar kasko değerinin ilk 50 bin TL’si için yüzde 70 ile 80 aralığında, 50 bin TL’yi aşan tutarı için yüzde 50 ile 60 oranında bir kredi vermektedir. Örnek verilecek olursa, 100 bin TL değerindeki arabanın ilk 50 bin TL’lik kısmı için 35 bin TL, kalan 50 bin TL’lik kısmı için ise 25 bin TL kredi alabilirsiniz. Böylelikle 100 bin TL değerindeki bir araç için toplamda 60 bin TL’lik bir kredi almanız mümkündür. Bankalar çekilen kredi ile birlikte ferdi kaza sigortası da yapmaktadır. Bu sigorta krediniz mevcutken size bir şey olması halinde (ölüm, felç kalma ya da hastalık vb.) sizi ve ailenizdekileri korumaktadır.

Her banka araç rehini de yapmamaktadır. Bu nedenle bankaların taşıt kredisi çekerken sunduğu şartlara dikkat edilmelidir. Örneğin Akbank, araç rehini yerine teminat ve peşinat istemektedir. Ayrıca taşıt kredisi çeken bir kişinin nüfus cüzdanı kimi zaman yeterli bulunmamaktadır. Bununla birlikte sürücü belgesi ve varsa pasaportunun aslı/fotokopisi istenmektedir.

Taşıt Kredisi Dosya Masrafları

Taşıt kredisi dosya masrafları da krediyi çekmek isteyen kişiler tarafından mutlaka bilinmelidir. Kredi kullanımı yapacak olan kişilerin tabi tutulacağı ek masraflar aşağıdaki gibidir:

 • Kredi Tahsis Ücreti
 • Banka Sigorta Muamele Vergisi
 • Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu
 • Kredi Hayat Sigortası Primi
 • Kasko ve Taşıt Kredisi dosya masrafları
 • Kredi Hayat Sigortası

Peki bu ücretler tam olarak ne anlama geliyor? Dosya masrafı olarak belirtilen kredi tahsis ücreti, kullanılacak olan kredi miktarının binde beşi oranında alınmaktadır. Burada bankanın yapmış olduğu hizmet karşılığında bir bedel ödenmektedir. Banka bu bedeli verdiği hizmet karşılığında almak zorundadır. Banka Sigorta Muamele Vergisi ise BSMV olarak da bilinmektedir. BSMV çekilen kredinin aylık kredi faiz tutarının yüzde 5’i kadardır ve bu verginin ödenmesi zorunludur.

Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu zorunlu dosya masraflarından biri olmasa da taşıt kredisi kullanacak olan kişilerin ödemesi gereken ek masraflardan biridir. Kısaca KKDF olarak adlandırılan bu masraf, aylık kredi faiz tutarınızın yüzde 15’i olarak hesaplanmaktadır ve kredinizin vade süresi ne ise o sayıda taksite bölünmektedir. Bu fon direkt olarak geri ödeme planınızın içerisindedir. Ek olarak bankaya giderek KKDF ödemenize gerek yoktur.

Kredi kullanımı yaptığınız zaman bankalar tarafınıza ferdi kaza sigortası ya da hayat sigortası yapmaktadır. Hazine Müsteşarlığına göre hayat sigortası yapılması taşıt kredilerinde ya da diğer kredilerde zorunlu değildir. Fakat bu sigortanın yapılması tüketiciyi korumaktadır. Olası bir vefat, kaza, felç, hastalık ya da işsizlik vb. durumlarda çekilen kredi ve tüketici güvence altına alınmaktadır. Bu sigorta kredi çeken kişinin çektiği kredi miktarına, sağlık durumuna, yaşına, vade süresine ve benzeri nedenlere dayanarak değişkenlik göstermektedir. Ek masraflardan olduğu için bu sigortaları yaptırmak tamamen kredi çeken kişiye bağlıdır.

Bankalar aracılığıyla alınmasa da kasko alınması, taşıt kredisi için zorunlu tutulmaktadır. Gerek aracı kurumlar gerekse de banka tarafından kasko alınabilmektedir. Banka tarafından alınan kasko, dosya masrafına yansıtılmaktadır ve aracı kurumlara nazaran yapılacak olan kasko sayesinde taşıt kredisindeki faiz oranı düşürülmektedir. Bu da tüketici açısından bir avantajdır.

Bankalardan taşıt kredisi kullanacak olan bir kişi dosya masrafı olarak komisyon ücreti ödemektedir. Bu tutar dosya masrafının içerisindedir. Kredi ödemesi bittikten sonra her tüketicinin dosya masrafını geri talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu masraf, bankada duran kredinizin dosyalanması, düzenlenmesi, saklanması ve korunmasına ilişkin masrafları kapsar. Hukuki yollara başvurulabileceği gibi direkt olarak bankaya da başvurarak geri alınması mümkündür. Dosya masrafı bankadan bankaya göre farklılık göstermektedir.

Taşıt Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşıt kredisi hem sıfır kilometre hem de ikinci el otomobiller için alınabildiğinden dikkat edilmesi gereken noktalar iki alt başlıkta incelenmelidir.

Sıfır kilometre araç sahibi olmak isteyenlerin taşıt kredisi alırken dikkat etmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Otomobil alacağınız şirketin ya da kurumun kendi kurmuş olduğu finansman destek sisteminden yararlanabileceğinizi unutmamalısınız. Bu desteği vermeyen kişilerden kredi ile araba satın almayınız.
 • Doğru zaman beklendiğinde şirketler tarafından kampanyalar oluşturulmaktadır. Yüzde 0 faiz ve uzun vadeli kredi seçeneklerinden faydalanmak için mutlaka bankalar ile çalışan kurumları tercih ediniz.
 • Finansman destek sisteminden yararlanıldığı takdirde ek masraflar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle mutlaka yapılacak sözleşmeyi okumalı ve hangi masraflara tabi tutulacağınızı öğrenmelisiniz.
 • Kredi sözleşmesini imzalamadan önce mutlaka tüm detayları kontrol etmelisiniz. Kredi tutarı, vade sayısı, faiz oranları, kredi tahsis ücreti ve dosya masrafları gibi pek çok ayrıntıyı göz önünde bulundurmalı, bilgiler doğru olduğu takdirde imza atmalısınız.
 • Ödemenizi yaptıktan sonra reel faiz oranından daha fazla bir miktarda ödeme yapıp yapmadığınıza dikkat etmelisiniz.

İkinci el taşıt kredisi çekmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gerekenler ise aşağıdaki gibidir:

 • İkinci el araç sahibi olmak isteyen kişiler aracı kurumlardan önce mutlaka banka ile iletişime geçmelidir. Kimi araç sahipleri satış bedelinden daha yüksek bir değerde arabalarını satmaya çalışmaktadır. Bankalar araçların piyasa değerlerine hakim olduğu için sizleri en doğru şekilde yönlendirecektir.
 • Mutlaka bir bütçe planı oluşturmalısınız. Bütçe planınız doğrultusunda kredi taksitlerinizin belirlenmesini talep edebilirsiniz. İkinci el taşıt kredisi çekerken aracın yaşı, ticari mi binek mi oluşu değerlendirilmeye alınmaktadır. Ek olarak maaş bordronuz ve kredi notunuz da önemlidir. Bu nedenle bütçenizi planlamadan başvuru yapmayınız.
 • Özellikle ikinci el taşıtlar için uzun vadeli geri ödeme planlarından uzak durmalısınız. Bu tip vadeler sıfır kilometre araçlar için uygundur. Uzun vadeli kredi faiz oranını arttırmakla birlikte daha maliyetli olabilmektedir.
 • Kredi sözleşmesini imzalamadan önce mutlaka tüm detayları kontrol etmelisiniz. Kredi tutarı, vade sayısı, faiz oranları, kredi tahsis ücreti ve dosya masrafları gibi pek çok ayrıntıyı göz önünde bulundurmalı, bilgiler doğru olduğu takdirde imza atmalısınız.

Taşıt kredisi kullanılırken sıfır ya da ikinci el araç fark etmeksizin özellikle kaskoya dikkat edilmesi gereklidir. Bazı aracı kurumlar kasko uyanıklığı yaparak kendi belirledikleri maliyetle bu kaskoyu sunmakta dolayısıyla tüketici açısından daha maliyetli olabilmektedir. Bankalar aracılığıyla kasko yaptırmak her zaman daha avantajlıdır. Bu kasko sayesinde ek avantajlara kavuşulabilir ve faiz oranı düşürülebilir. Bu hususta banka tarafından sunulan kasko poliçesinin primini öğrenmek, kasko hesaplama aracılığı ile diğer şirketlerle olan teklifleri karşılaştırmak ve aradaki maliyet farkı hesaplanarak doğru tercihi yapmak oldukça önemlidir.

En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de özel ve kamu bankaların bir çoğu taşıt kredisi vermektedir. Bu bankalar aracılığıyla araç kredisi çekmek mümkündür. Araç kredisi çekerken en uygun faiz oranlarını, vade sayısını ve kampanyaları takip etmek için bankaların duyurularını araştırmak gerekir.

En uygun taşıt kredisi veren bankalar içerisinde Akbank, Türkiye İş Bankası, Garanti Bankası ve Denizbank bulunmaktadır. Denizbank yüzde 0 faiz seçenekleriyle taşıt kredisi sunan banka olarak bilinmektedir. Akbank ise geri ödeme planında araç rehini koymamak ve uygun vade-faiz oranları ile tam anlamıyla destek olan bankalardan biridir. Garanti bankası ise vade seçeneklerinde ve sıfır kilometre araç alımlarında desteğini esirgememektedir. Türkiye İş Bankası, kasko poliçesi ile güvenilir bir hizmet sunmakta, araç rehini yapmamakta ve faiz oranını kasko yapıldığı takdirde düşürmektedir.

Bankaların sunduğu seçenekler, faydalar ve kampanyalar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Her bankanın sunduğu avantajlar araştırılmalı, sizin için en uygunu hangisi ise ona karar vermelisiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı