a

TBB Tam Kapanma Sürecinde Bankaların İşleyişiyle İlgili Açıklama Yaptı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 29 Nisan akşamı başlayacak olan tam kapanma süreciyle ilgili açıklama yaptı.

TBB Tam Kapanma Sürecinde Bankaların İşleyişiyle İlgili Açıklama Yaptı
0

BEĞENDİM

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), 29 Nisan akşamı başlayacak olan tam kapanma süreciyle ilgili açıklama yaptı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), tam kapanma döneminde bankaların işleyişi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bilindiği üzere 29 Nisan saat 19.00’da başlayacak kapanma, 17 Mayıs 05.00’a kadar devam edecek. Bu süre zarfında bankaların işleyişi birçok kişi tarafından merak konusu oldu. Bu bağlamda da en detaylı açıklama Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapıldı.

Banka Müşterilerine “Şube Dışı” Tavsiyesi

Yapılan resmi açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından 26 Nisan 2021 tarihinde tam kapanma kararının alındığı hatırlatıldı. 29 Nisan – 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında sürecek olan kapanmada, bankacılık hizmetleri ile ilgili detaylı bilgiler verildi. Bu bağlamda alınan tedbirlerin başarılı sayılabilmesi adına kurallara uyulması gerektiği TBB tarafından da hatırlatıldı. Bunun yanı sıra şube dışı hizmet kanallarının kullanılması, banka müşterilerine tavsiye edildi.

Bankalar, tam kapanma süreci boyunca bankacılık hizmetlerini kesintisiz olarak sürdürecek. Bunun yanı sıra toplum, müşteri ve çalışan sağlığını korumak adına da maksimum seviyede tedbirler alınacak. Şubeler saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında kısıtlı personel ile hizmet sağlayacak. Personel sayısı, banka yönetimleri tarafından belirlenecek.

Bu bağlamda banka müşterileri, kendi bölgelerindeki açık şubelere de kolayca ulaşabilecek. Bunun için internet sitesi ya da diğer iletişim kanallarının kullanılması gerekecek.

Çek İşlemleri Nasıl Olacak?

Çek işlemlerinde ise banka şubelerine gelen müşteri, hamil sıfatı ile işlem yapılmasını istemesi halinde hesapta para olması durumunda çek ödemesi gerçekleştirilecek. Hesapta bulunmuyor ise de muhatap banka tarafından mevzuat hükümlerine göre işlem yapılacak. Bu bağlamda yasak süresinde çeki bankaya ibraz edemeyen hamiller, TTK’nın 811’nci maddesinden yararlanacak.

Sokağa çıkma yasağı sürecinde 30 Nisan ile 14 Mayıs 2021 tarihleri arasında bankalara olan edimleri vadesinde yerine getirme şansı olmayan  müşteriler, tarafların uzlaşması halinde edim sürelerini uzatabilecek.

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamalarda, müşterilerin de kurallara riayet etmesi şiddetle önerildi. Bu bağlamda işlemlerini şube dışı yöntemler ile gerçekleştiren banka müşterilerine teşekkür edildi.

29 Nisan akşamı saat 19.00’da başlayacak olan yasaklar, 17 Mayıs’a kadar sürecek. 17 Mayıs günü saat 05.00 itibariyle tam kapanma süreci sona erecek. Bu süre zarfında, bankalar kısıtlı personel ile şubelerde hizmet verecekler.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.