TCMB Açıkladı! 2019 Yılı Enflasyon Beklentisi Geriledi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası mayıs ayı Beklenti Anketi’nin sonuçlarını açıkladı.

Cari Yılsonu TÜFE Beklentisi Geriledi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından 2019 cari yılı sonundaki TÜFE yani Tüketici Fiyat Endeksi beklentilerinin de yer aldığı mayıs ayına dair Beklenti Anketi sonuçları açıklandı. TCMB’nin Beklenti Anketi’nin sonuçlarından TÜFE beklentisinin nisan ayı anketine göre gerilediği öğrenildi. Nisan ayı beklenti anketinde yüzde 16.68 olarak ortaya çıkan enflasyon yılsonu beklentisi mayıs ayında yüzde 15.85 düzeyine geriledi.

Tüketicilerin 12 Aylık Enflasyon Beklentisi Arttı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yaptığı anketten tüketicilerin 12 sonrasındaki enflasyon beklentisinin yüzde 14.88 olduğu ortaya çıktı. Bir önceki anket dönemi olan nisan ayında gelecek 12 aylık enflasyon beklentisi yüzde 15.48 olarak açıklanmıştı.

24 Aylık Enflasyon Beklentisi Yüzde 11.46

Merkez Bankası’nın bir önceki anket döneminde yüzde 12.34 olarak belirlenen tüketicilerin 24 aylık süreçteki TÜFE yani enflasyon oranı beklentilerinde gerileme oldu. Mayıs ayında ankete katılanların 24 aylık enflasyon beklentisi yüzde 11.46 olarak açıklandı.

Haziran Ayı Enflasyon Beklentisi de Açıklandı

2019 yılının haziran ayında tüketiciler enflasyon oranlarının yüzde 0.91 oranında olmasını bekliyorlar. Mayıs ayında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından düzenlenen nisan ayındaki ankette bu oran mayıs ayı için yüzde 1.10 olarak belirlenmişti. Nisan ayında yüzde 0.96 olan temmuz ayı TÜFE beklentisi bu ankette yüzde 0.94’e düştü. Tüketiciler 2019 – Ağustos döneminde enflasyon oranlarının yüzde 0.91 olacağını tahmin ediyorlar. Bu veriler Merkez Bankası tarafından aylık olarak düzenlenen Beklenti Anketi’nin sonuçlarından elde edildi.

Kapalı