TCMB Açıkladı! Özel Sektörün Uzun Vadeli Kredi Borcu 210.2 Milyar Dolar!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından özel sektörün uzun vadedeki kredi borçlarının mart ayında 210.2 milyar dolar olduğu açıklandı.

Özel Sektörün Uzun Vadeli Borcu Arttı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2019 yılının mart ayına dair özel sektör tarafından yurtdışından sağlanan kredi borçları ile ilgili verileri yayınladı. TCMB’nin yayınladığı verilere göre 2018 yılının mart ayına göre, bu yılın mart ayında özel sektörün uzun vadedeki yurtdışı kredi borçları 127 milyon dolar artış gösterdi. Özel sektörün yurtdışı kredi borcu bu yılın mart ayında 210.2 milyar dolar oldu. Ticari krediler hariç olmak üzere özel sektör firmalarının yurtdışına kısa vadedeki kredi borçları ise 3.3 milyar dolar düştü. Bu borçlar toplamı geçtiğimiz mart ayında 12.1 milyar dolara geriledi.

Bankaların Yurtdışı Borçları 1.9 milyar Dolar Düştü

Merkez Bankası özel sektörün yurtdışına olan borçlarını, borçlulara göre dağılım şeklinde de açıkladı. Buna göre bankaların uzun vadeli yurtdışı kredi borçları 2018 yılının sonuna göre 1.9 milyar dolar geriledi. Bankaların tahvil ihracı türünden yurtdışı borçları 2.3 milyar dolar arttı ve 30.9 milyar dolara kadar yükseldi. Bu yılın mart ayında bankacılık sektörünün dışında olan finans kuruluşlarının kredi türünden borçları 981 milyon dolar azaldı. Aynı kuruluşların tahvil stoklarında 714 milyon dolar artış görüldü ve 5 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Bankaların yurtdışına olan kısa vadeli kredi borçları 2018 yılının sonun göre 2 milyar dolar düşüş kaydederek, 7.4 milyar dolara geriledi. Finans alanında olmayan kuruluşların kredi borçları 348 milyon dolar azaldı ve 3 milyar dolar oldu.

Kapalı