TCMB Açıkladı! Türk Lirası’nın Değeri Mayıs Ayında Düştü!

Türk Lirası’nın reel değeri geçtiğimi mayıs ayında düşüş gösterdi.

REK Mayıs Ayında 69.79’a Düştü

TÜFE yani Tüketici Fiyat Endeksi bazlı reel efektif döviz kuru endeksi 2019 yılının mayıs ayında düştü. TÜFE bazlı döviz kuru endeksi mayıs ayında 69.79’a düştü. Türkiye’nin fiyatlardaki seviyesinin ticaret ilişkisi olduğu ülkelerin fiyat seviyelerine göre gösterdiği değişimleri gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru kısaca REK olarak biliniyor. REK bu yılın mayıs ayında 69.79 seviyesine düştü. REK, nisan ayında açıklanan verilerde 72.72 olarak kayıtlara geçmişti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın açıkladığı güncel verilerden 2018 yılının eylül ayında REK’in 62.45 olduğu, daha sonraki süreçte kademeli bir şekilde yükseldiği görülüyor.

REK 2018 – Eylül Döneminde Dip Seviyeyi Görmüştü

Merkez Bankası tarafından aylık olarak açıklanan verilere göre REK 2018 – Eylül döneminde tarihinin en düşük seviyesini görmüştü. Bundan sonraki sekiz aylık süreçte aynı veriler Ocak, mart ve nisan aylarında da gerileme kaydetti. Diğer aylarda TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi yükseliş kaydetse de kayıplarını geri alamadı. REK tarihinin en düşük seviyesinden kalıcı bir uzaklaşma kaydedemedi.

Merkez Bankası TL’nin Değer Kayıplarına Ne Tepki Verecek?

Reel efektif döviz kuru endeksleri Türkiye’nin fiyat düzeylerinin ticaret yaptığı diğer ülkelerin fiyat düzeylerine oranını gösteren veriler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından her ay düzenli olarak açıklanıyor. Reel efektif döviz kurunda görülen azalma Türk Lirası’nın değer kaybetmesi anlamına geliyor. Başka bir deyişle Türk ürünlerinin yabancı ülkelerin ürünlerinin karşısında değerinin düştüğünü gösteriyor. REK değişimleri Merkez Bankası’nın Türk Lirası’nın değer kayıplarına karşı nasıl tepkiler vereceği konusunda önem arz ediyor.

Kapalı