TCMB Açıkladı! Türkiye’ye En çok Yatırım Azerbaycan’dan Yapıldı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerinden Asyalı yerleşiklerin Türkiye’deki yatırımları 427 milyon dolar olduğu öğrenildi.

Asyalılar 466 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

TCMB yani Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türkiye’ye 2019 yılının mart ayı sonu itibariyle yapılan yatırımların 466 milyon dolarının Asya’da yerleşik olan kişilerden geldiğini açıkladı. Bahsi geçen dönemde Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülkenin Azerbaycan olduğu öğrenildi. Azerbaycan’dan bu yılın ilk üç ayında ülkemize 427 milyon dolar yatırım yapıldı.

Türkiye’ye Nereden Ne Kadar Yatırım Geldi?

Merkez Bankası’nın verilerinden 2018 yılının mart ayında yurtdışındaki yerleşiklerin Türkiye’ye yaptığı yatırımların tutarı 835 milyon dolar olduğu öğrenilmişti. Bu yılın mart ayında yurtdışı yerleşiklerin Türkiye’ye yaptığı doğrudan yatırımlar 820 milyon dolar olarak kaydedildi. 2019 – Mart ayında Asya’dan Türkiye’ye 466 milyon dolarlık doğrudan yatırım geldi. Avrupalı yerleşikler 342 milyon dolarlık yatırım yaparken, bu tutar Amerikalılardan 10 milyon dolar, Afrikalılardan da 2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Asyalıların Yatırımları 412 Milyon Dolar Arttı

TCMB tarafından geçen yıl mart ayı için açıklanan rakamlardan Avrupalı yatırımcılardan 751 milyon dolar, Amerikalı yatırımcılardan 30 milyon dolar, Asyalı yatırımcılardan da 54 milyon dolar doğrudan yatırım geldiği anlaşılmıştı. Bu rakamlardan Asya’da yerleşik yatırımcıların 2019 yılı mart ayında; 2018 yılı mart ayına göre yatırımlarını 412 milyon dolar artırdığı ortaya çıktı. Avrupa’dan gelen yatırımlar da aynı dönemler arasında 409 milyon dolar azalma kaydetti. Bu rakam yüzde 54.5’lik kayıp olarak hesaplandı. Asya bu verilere göre Avrupa’dan gelen yatırımların önüne geçmiş oldu.

Etiketler
Başa dön tuşu