TCMB Başkan Yardımcısı Milletvekillerinin Sorularını Cevapladı!

TCMB Başkan Yardımcısı Emrah Şener, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularına cevap verdi.

2.5 Yıldır Dışarıdan Bir Talimat Gelmedi

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Teklif ile ilgili görüşmelerde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Emrah Şener’e muhalefet partili milletvekilleri tarafından sorular soruldu. Emrah Şener, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın talimatlara uymadığı için görevden alındığı ile ilgili konuya 2.5 yıldır aynı görevde bulunduğunu, kararları alırken Merkez Bankası dışından herhangi bir baskıyla veya talimatla karşı karşıya kalmadığını, görevini rahat bir şekilde ifa ettiğini söyleyerek cevap verdi.

Merkez Bankası’nın Yedek Akçe Düzenlemesi Sorun Yaratmaz

TCMB Başkan Yardımcısı Emrah Şener açıklamalarında aldığı aile terbiyesinin sorumluluklarının bilerek gece gündüz çalışmayı gerektirdiğini, 2.5 yıldır görevde olduğunu ve bu süre içinde hiçbir baskı ve talimatla karşılaşmadığını söyledi. Merkez Bankası’nın yedek akçe düzenlemesi ile ilgili de konuşan Emrah Şener, TCMB’nin kar etmesinin sistemden likidite çekilmesi demek olduğunu, bu nakit çekilişinin de herhangi bir sorun yaratmayacağını belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın karı yıl boyunca arttıkça bankaların fonlamayla gelerek nakit açığını kapatmaya gittiklerini, TCMB’nin sağladığı karın bankacılık sisteminden geldiğini söyledi.

Bankacılık Sisteminin Büyük Likidite Sorunu Var

Şu an itibariyle ortalama olarak 100 milyar liralık nakit için her gece TCMB’ye gelerek bu fonlamasını gidermek zorunda olduğunu da söyleyen Emrah Şener, yedek akçe düzenlemesiyle bu nakdin sistemde kalması yerine sisteme dahil edileceğini, dolayısıyla likidite açığının da pozitif yönde etkileneceğinin beklendiğini ifade etti. Türk bankacılık sisteminin büyük likidite sorununun olduğunu da vurguladı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı