TCMB Başkanı’nın Görevden Alınması Piyasalara Nasıl Yansıdı?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın geçtiğimiz Cuma akşamı görevden alınması piyasalara hafta başında nasıl yansıdı?

Merkez Bankası’nın Başkanı Değişti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya geçen hafta Cuma akşamı görevden alınarak yerine Murat Uysal getirildi. TCMB Başkanlığı ile ilgili bu karar 6 Temmuz 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. TCMB’nin yeni Başkanı Murat Uysal yaptığı ilk açıklamada Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın para politikası araçlarının kullanımına bundan sonraki dönemde de bağımsız olarak devam edileceğini, uygulamaya alınacak para politikalarında iletişim kanallarının en üst seviyede kullanılacağını söyledi.

Dolar 5.82 Liraya Yükseldi  

Merkez Bankası Başkanı’nın değiştiği haberinin hemen ardından dolar Türk Lirası karşısında sert bir şekilde yükseldi. Cuma akşamı 5.82 liraya kadar çıkan dolar kuru haftanın ilk gününü sabahında serbest piyasada 5.74 liradan yer aldı.

BIST 100 Yüzde 1.53 Değer Kaybetti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığı’ndan Murat Çetinkaya’nın alınması ve Merkez Bankası’nın yeni Başkanı’nın Murat Uysal olması haberi Borsa İstanbul’da da etki etti. Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi geçen haftanın son gününü 99 bin puan civarından kapatmıştı. Yeni haftanın ilk gününde BIST 100 Endeksi’nin yüzde 1.53 oranında değer kaybıyla 98.106 puanla ilk işlemlerde yer alması dikkat çekti.

Para Politikası Değişikliklerini Bekleyip Görmek Gerek

Ekonomi analistleri Merkez Bankası para politikalarının uygulanma şeklinde değişiklik olup olmayacağını, olursa bunların ne gibi değişiklikler olacağını bekleyip görmek gerektiğini söylüyorlar. Ekonomistler piyasaların TCMB’den beklentilerinin olduğunu, Merkez Bankası’nın bu konuda hassas davranması gerektiğini de belirtiyorlar.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı