TCMB’nin Faiz İndirimi Dolar Kurunu Tetikleyebilir!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu haftaki toplantısında faiz indirimi yapmasının dolar kurunu tetikleyebileceği konuşuluyor.

Merkez Bankası’ndan Faiz İndirimi Beklentileri Sürüyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 25 Temmuz 2019 Perşembe günü düzenlenecek olan PPK yani Para Politikası Kurulu toplantısından faiz indirimi kararı çıkması bekleniyor. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın ani bir şekilde görevden alınması ve yerine Murat Uysal’ın getirilmesinden sonra düzenlenecek ilk toplantı niteliğinde olan Perşembe günkü toplantıdan faiz indirimi kararı çıkacağı piyasaların beklentileri dahilinde bulunuyor. Ekonomi uzmanlarının yaptığı değerlendirmeler ve derlenen veriler faizlerde düşüşü işaret ediyor. Fakat piyasalar ne kadar faiz indirimi yapılacağı konusunda çeşitli fikirler ortaya koyuyor. Tahminler 50 baz puan ile 800 baz puan arasında değişiyor.

TL 24 Temmuz 2018’de Değer Kaybetmeye Başladı

Bloomberg Economics Orta Doğu baş ekonomisti Ziad Daoud tarafından Merkez Bankası ile ilgili değerlendirme yapılarak bir rapor hazırlandı. Ziad Daoud raporda Türk Lirası’nda 2018 yılının yaz aylarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faizlerde değişiklik yapmayarak piyasaların beklentilerini karşılamadığı dönemde önemli ölçüde erimenin başladığını, 24 Temmuz 2018’de TCMB’nin faizleri değiştirmemesinden sonra Türk Lirası’nın değer kaybetmeye başladığını söyledi.

Beklenenin Üzerinde Faiz İndirimi Doların Sert Yükselişine Yol Açar

Ekonomist Ziad Daoud, bu tarihten tam 1 yıl sonra 25 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak olan toplantıda Merkez Bankası’nın piyasaların beklentilerinin üzerinde bir faiz indirimi kararı alınmasının dolar kurunun sert yükselişini tetikleyebileceğini, piyasalar tarafından fiyatlanan faiz indirimi aralığının 200 baz puan – 250 baz puan aralığında olduğunu, bunun üzerinde bir indirimin Türk Lirası’nın değer kayıplarını artırabileceğini sözlerine ekledi.

Kapalı