TCMB’nin Yedek Akçe Düzenlemesi Meclis’e Sunuldu!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yedek akçe düzenlemesi Ak Parti tarafından TBMM’ye sunuldu.

Merkez Bankası’nın Yedek Akçesi TBMM Genel Kurulu’nda

Ak Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan yasa teklifinde Merkez Bankası’nın yedek akçesi ile ilgili yeni düzenleme, varlık barışı uygulamasının süresinin uzatılması, şirketlerin bankalara olan borçlarının yeniden yapılandırılması ve yurtdışına çıkış harcının 50 liraya çıkartılması yer alıyor. Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş tarafından TBMM’ye sunulan yasa teklifi ile ilgili ayrıntılar paylaşıldı. Mehmet Muş bu yasa teklifinin “mali paket” olarak da nitelenebileceğini, 32 maddeden oluştuğunu ve ekonomi alanında pek çok yeni düzenlemeyi kapsadığını bildirdi.

Yedek Akçenin Yüzde 10’u Hazine’ye Aktarılacak

Mehmet Muş yaptığı açıklamada yasa teklifi kapsamında varlık barışının süresinin uzatılacağını ve 6 ay daha uygulanmaya devam edileceğini, böylece 31 Aralık 2019 tarihine kadar varlık barışından yararlanılabileceğini söyledi. Muş ayrıca basit usulde vergi ödeyen şirket sahiplerinin geliri üzerinden vergilendirileceğini, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ile ilgili kanunda değişiklik yapılarak yedek akçe adıyla ayrılan payların Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu şekle getirileceğini de belirtti.

Merkez Bankası’na Yeni Yetkiler Verilecek

Mehmet Muş’un açıklamalarına göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yedek akçesi üzerine yasada belirtilen düşüşler uygulandıktan sonra yüzde 10’luk kısmı Hazine’ye aktarılmak üzere ayrılacak. Mehmet Muş ayrıca zorunlu karşılık oranlarının da yeniden düzenleneceğini, bankaların aktiflerine bakmak suretiyle zorunlu karşılıkların belirlenmesi yoluna gidileceğini, zorunlu karşılık oranlarının belirlenmesi konusunda TCMB’ye bazı yeni yetkiler verileceğini de ifade etti. Yasa teklifinde yurtdışına çıkış harcının 50 liraya yükseltilmesi de yer alıyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı