TEB’de Biyometrik İmza Dönemi Başladı!

TEB, Biyometrik İmza dönemini Techsing ile birlikte hayata geçirdi.

Türk Ekonomi Bankası’nda Islak İmza Dönemi Kapanıyor

Dijitalleşme ve teknoloji yaşamın her alanında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Her gün yeniliklerin ve gelişmelerin yaşanıyor olması bankacılık sektöründe bu konuda atılan adımları hızlandırıyor. Bankacılıkta ıslak imza dönemi yavaş yavaş kapanmaya başlıyor TEB yani Türk Ekonomi Bankası tarafından telefonlara ve tabletlere uygun kalemler veya elle atılan Biyometrik İmza teknolojisini Fintech partnerlerinden olan Techsign adlı firmayla yaptığı işbirliği sonucunda hayata geçirdi.

Islak İmzaya Göre Daha Güvenli

Kağıt üzerine atılan ıslak imzayla karşılaştırıldığında daha güvenli olduğu bilinen Biyometrik İmza sistemi yazmada ve hızdaki değişiklikleri ile öne çıkıyor. Ayrıca ıslak imzaya göre çok daha fazla veri içeriyor. Biyometrik İmza sayesinde kişisel verilerin güvenliğini artıyor. Sistem, imzanın atlma hızı, bastırma, yavaşlama, çekme ritim ve yazma gibi ayrıntılarıyla dikkat çekiyor. TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Dijital Dönüşüme Liderlik Ediyoruz

Gökhan Mendi açıklamasında internet üzerinden sağlanan hizmetlerin ve dijitalleşmenin günümüzde gittikçe artmasının ve gelişme kaydetmesinin bankacılık işlemlerinin büyük bir bölümünü mobil ya da internetten yapılmasına yönlendirdiğini söyledi. Mendi, ıslak imzanın gerekli olduğu bankacılık işlemlerinde çeşitli engellerle karşılaştıklarını, belgelerin basılıp dağıtılması, imzalanması, toplatılması, arşive alınması gibi işlerin banka ve müşteriler açısında zaman kaybına yol açtığını, TEB olarak zamandan tasarruf etmek ve kağıt basımını azaltarak çevreye katkıda bulunmak için dijital dönüşüme liderlik ettiklerini ve Biyometrik İmza sistemini geliştirdiklerini söyledi.