a

TEKNOFEST’te İHA Sürüleri Kozlarını Paylaşacaklar!

TEKNOFEST’te İHA Sürüleri Kozlarını Paylaşacaklar!
0

BEĞENDİM

TEKNOFEST İstanbul organizasyonunda sürü teknolojisi sahibi İHA’lar simülasyon ortamında diğer ülkelerle rekabet edecek.

İHA’lar Türkiye için Yarışacak

Teknoloji içerikli pek çok etkinliğin yapılacağı TEKNOFEST organizasyonunda sürü teknolojili İHA’lar simülasyon ortamında rekabet edecekler. İHA olarak bilinen İnsansız Hava Araclarına koordine edilen sürü teknolojisi tekniği TEKNOFEST olarak kısaltılan İstanbul Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Türkiye adına bir rekabet gerçekleştirecek. T3 yani Türkiye Teknoloji Takımı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa olarak 20 Eylül – 23 Eylül 2018 tarihleri İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenlenecek olan TEKNOFEST İstanbul boyunca Türkiye için ilk olarak gerçekleşecek bir dizi etkinlik de yapılacak. Anadolu Ajansı’nın da küresel ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul etkinliğinde yapılacak olan yarışmalardan birinin Sürü İHA Yarışması oldu.

TEKNOFEST’te Sürü İHA Yarışması Yapılacak

Sürü İHA yarışması ile gelecekte arama kurtarma, askeri ve eğlence gibi alanlarda aktif bir şekilde kullanılacak olan bu teknolojiye gençlerin hazırlanması ve Türkiye’de bu konulardaki bilgi birikimine katkı sağlanması amaçlanıyor. Sürü sistemlerinin bilinen en önemli özelliği İHA’lara verilen görevlerin paylaşımlı olarak yerine getirilmesi ve arıza, hata gibi risklerden en az etkilenerek etkin bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Sürü İHA stratejilerinin test edilmesinde gerçek araçların kullanılması hayli masraflı olduğundan ve İHA’ların zarar görmesine yol açtığından bu testler simülasyon ortamında yapılıyor.

Yarışmaya 36 Takım Katılacak

TEKNOFEST İstanbul etkinliğindeki sürü teknolojisi İHA yarışmasına 36 ayrı takım başvuru yaptı. Takımlar tarafından 20 farklı senaryoda yetenekler sergilenecek. Yarışmaya katılan takımlar geliştirdikleri teknolojileri en hızlı şekilde izleyenlere sunacaklar. Simülasyon ortamında gerçekleşecek olan yarışmada yarışmacılara çeşitli terörist ve takip senaryoları verilerek başa çıkmaları istenecek. Bu sınamalar neticesinde yarışmacılara alacakları puanlara göre ödüller dağıtılacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.