Temmuz Ayında 65 Yaş ve Engelli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Devlet tarafından vatandaşlara ödenen 65 yaş aylığı ve engelli maaşı gibi sosyal yardımlarda yeni tutarlar belli oldu.

Memur Maaş Katsayısı Yüzde 6.02 Oldu

TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2019 – Haziran dönemine ait enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra memur maaş katsayısı yüzde 6.02 oranında arttı. Bu durumda temmuz ayında yaşlılık aylığı olarak bilinen 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı ve engelli maaşı gibi sosyal yardım ödemeleri de artış gösterdi. Yeni sosyal yardım ödeme tutarlarının ne kadar olduğu yüz binlerce kişi tarafından merak ediliyor. Muhtaç durumda olan yaşlılara ve engelli vatandaşlara devletin yaptığı ödemeler temmuz ayında zamlı olacak. Peki, sosyal yardımların yeni tutarları ne kadar?

Evde Bakım Ödemesi Kimlere Yapılır?

En az yüzde 50 oranında engelli raporu bulunan kişilerin raporunda ağır engelli olduklarının da belirtilmesi halinde devletten engelli maaşı alabiliyorlar. Hayatını başka biri olmadan sürdüremeyecek derecede engeli olan vatandaşlar bu haktan yararlanabiliyorlar. Engelli maaşı ödemesi hane halkının toplam gelirinin kişi başına düşen tutarının 1.219 liranın altında olması durumunda yapılıyor.

Engelli Maaşları Ne Kadar?

2019 – Ocak döneminde 1.305 lira evde bakım ücreti alan vatandaşlar temmuz ayı itibariyle 1.383 lira ödeme alacaklar.

Bakıma muhtaç olan engelli vatandaşların rehabilitasyon merkezlerinde tedavi olması için ödenen ücret ise 2.611 liradan 2.767 liraya çıktı.

Yüzde 70 engeli bulunan ve 18 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük kişiler temmuz ayında 763 lira engelli maaşı alacaklar. Bu tutar yılın ilk yarısında 720 lira olarak ödendi.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar Oldu?

Devlet tarafından 65 yaşını doldurmuş olan yoksullara ödenen yaşlılık maaşından yararlanabilmek için herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması, nafaka almıyor ya da alma ihtimali olmaması gerekiyor. Bu kişilerin kendilerinin ve eşlerinin kişi başına düşen aylık gelirinin 610 liranın altında olması halinde devlet tarafından ödeme yapılıyor. Temmuz ayı itibariyle yaşlılık aylığı ödemesi 637 liraya yükseldi.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı