a

Terfi Bekleyen Banka Çalışanlarının Merak Ettikleri En Önemli Soru!

Terfi Bekleyen Banka Çalışanlarının Merak Ettikleri En Önemli Soru!
0

BEĞENDİM

Bankacılık mesleğinde yükselmek isteyen ve terfi bekleyen banka çalışanlarının merak ettiği bazı konular vardır. Bu sorulardan biri de yükselmeleri muhtemel pozisyonlardaki banka çalışanlarının görevlerinin neler olduğudur. Bu yazımızda bu sorunun cevabı niteliğinde bazı bilgiler yer almaktadır.

Banka personelleri genellikle bir bankaya çalışmaya çağrı merkezinde ya da gişe bölümünde başlarlar. Çağımızın mesleklerinden biri olduğu bilinen bankacılık özellikle işe başladıktan sonra kariyer planları dahiline alınan bir meslektir. Çalışma ortamının rahat olması, sosyal olanakların tatmin edici olması, çalışma gün ve saatlerinin uygun olması, maddi getirisinin genellikle beklentileri karşılaması gibi sebepler bir banka çalışanının yükselmek istemesini, üst pozisyonlara atanmak istemesini sağlar. Peki, banka gişe personelleri ve banka çağrı merkezi personelleri atama aldıklarında başlayacakları pozisyonlarda ne iş yaparlar?

Banka Servis Yetkilisi Ne İş Yapar?

Bankaların gişe çalışanları öncelikle çalıştıkları serviste yetkili yardımcısı ve yetkili olmak isterler. Bankalarda gişe birimi, operasyon birimi ve muhasebe birimlerinde servis yetkili yardımcısı ve servis yetkilisi olmak banka gişe çalışanlarının ilk hedefleri arasındadır. Servis yetkilisi ve yetkili yardımcıları bulundukları birimde işlerin yönetilmesinden, işlemlerin hatasız gerçekleşmesinin takip edilmesinden sorumludurlar. Bankaların yükseltmelerinde bu pozisyona dışarıdan personel alımı ya da banka içi terfi yapılır. Banka çalışanları arasında yapılacak görev değişikliklerinde sorumluluk duygusu yüksek, yönetici olma vasıflarına uygun, eğitim seviyesi buna elverişli, banka içinde yapılan yükselme sınavında başarılı olan ve üstün performans sergileyen çalışanlar tercih edilir.

Banka Uzman Yardımcısı ve Uzman Ne İş Yapar?

Banka personellerinin yükselmesi konusunda kendileri için belirledikleri hedeflerden biri de uzman yardımcısı, sonrasında da uzman olmaktır. Bu pozisyonda çalışacak kişiler genellikle bankanın diğer birimlerinden seçilir. Bir başka birimde çalışan ve uzman – uzman yardımcılığı için uygun olduğu düşünülen banka çalışanları bir yandan bazı eğitimlere tabi tutulur. Banka uzman t-yardımcılığı pozisyonunda genel olarak genel merkezlerde istihbarat, krediler, portföy yönetimi, mali ölçüm, pazarlama, insan kaynakları gibi birimlerde çalışılır. Banka uzman personel alımları diğer bankaların personelleri arasından ya da aynı bankanın bölge müdürlük çalışanları arasından seçilir. Uzman banka çalışanlarının yabancı dil biliyor olması yükseltmelerde göz önünde bulundurulan önemli kriterlerden biridir.

Banka Müfettiş Yardımcısı ve Müfettiş Ne İş Yapar?

Banka müfettiş alımları da bankada çalışanları arasından tercih edilir. Bankadaki bütün departmanlarda süregelen işlerin denetlenmesi müfettiş ve müfettiş yardımcılarının görevidir. Banka müfettişleri şubeleri de denetlemelerinin yanı sıra genel müdürlük birimindeki işleyişi de denetlerler. BDDK – Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından çıkartılan tebliğlere ve yönetmeliklere uygunluğun denetlenip sağlanması da banka müfettişlerinin görevleri arasındadır. Banka içinde bu pozisyonlara yükseltilecek kişilerin ileri düzeyde yabancı dil bilmesi genel şarttır. Ayrıca stres yönetiminde başarılı, organizasyon ve yöneticilik vasıflarına uygun banka çalışanları tercih edilir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.