a

Terörün Dili Dini Rengi Irkı Yoktur

0

BEĞENDİM

Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör saldırısının ardından oldukça üzgünüm. İbadetlerini yerine getirmeye çalışan Müslüman vatandaşlara yönelik yapılan saldırıda 49 kişi hayatını kaybederken, 20 kişi de ağır bir şekilde yaralı olarak hastaneye kaldırılmış durumda…

Saldırının kan dondurucu detayı, sosyal medya üzerinden canlı bir şekilde yayınlanması. Görüntüleri izledim ve inanın, adamın rahatlığını, silahının üzerindeki detayları gördükçe kalbim sanki kan pompalamayı kesti. Kanım dondu!

Terörün dili, dini, rengi, ırkı ya da cinsiyeti yok! Terör, terördür. Bugün Müslümanlara yönelik yapılan terör yarın Alevilere, Hristiyanlara ya da başka bir mezhebe karşı yapılabilir. Siyahlara ya da beyazlara karşı da yapılabilir veya kadınlara, erkeklere, çocuklara karşı… Bu nedenle bu terör saldırısının provoke edilmesine karşı olduğumu da belirtmek istiyorum.

Görüntüleri izlerken bir an kendimi PUBG ya da Counter Strike oyununda video izliyorum sandım. Çünkü öylesine bir şekilde katliam yapılıyor ki, bunu bir insanın yapabileceğine inanamıyorsunuz. Şahsen ben inanamadım. Bir insanın, başka bir insanı öldürebilme potansiyeline nasıl ulaştığını henüz çözemezken, katliam yapabilmek… Bilemiyorum… Diyecek kelime inanın bulamıyorum.

Neden Cuma Günü?

Fakat, görüntüleri izledikten sonra Mesleki Arapça dersimize giren öğretmenimin derste dediği aklıma geldi.  “Bütün saldırılar, terör olayları, darbeler, savaşlar neden Cuma günü yaşanır biliyor musunuz? Perşembe gecesi biter, başlar. Cuma sabahı olur başlar. Neden Cuma günü hiç düşündünüz mü?” şeklinde bir soru sormuştu ve merakıma yenik düşüp bu zamana kadar gerçekleşen darbeleri, savaşları ve terör saldırılarını araştırdım. Müslümanların yer aldığı ya da Müslümanlara yönelik olarak yapılan tüm savaş, darbe ve saldırıların Cuma günü gerçekleştiğini gördüm. Örnek verecek olursam Türkiye’de yaşanan askeri darbe tarihleri 15 Temmuz 2016, 27 Nisan 2007, 28 Şubat 1997, 12 Mart 1971 ve 27 Mayıs 1961 olarak yer alıyor. Hepsi de Cuma günü…

Hafta içerisinde 7 gün var ve Müslümanlar için en hayırlı gün Cuma günü olarak yer alıyor. Haftada bir gün cemaat ile birlikte Cuma namazının kılınması ya da “Borsa Cuma günü kapanıyor, ekonomi ve  piyasalar şimdi ekonomiden etkilenmesin, saldırıyı Cuma günü yapalım” gibi bir düşünce yok ortada.

Müslümanlara Kıyameti Tattırmak

Tüm kutsal kitaplarda yazar… Kıyamet günü Cuma günü kopacak denir. Kur’an-ı Kerim’de de Ebu Hüreyre (ra)’den rivayet edilen bir hadiste şöyle buyurulur:

“Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı Cuma günüdür: Âdem (a.s.) o gün yaratıldı, o gün cennete girdi, yine o gün cennetten çıkarıldı. Bir de kıyamet Cuma günü kopacaktır.” denir.

Bu nedenle tüm darbeler, saldırılar ya da savaşlar, içerisinde Müslümanlar yer alıyorsa Cuma günü yaşanır. Müslümanlara kıyameti tattırmak amaçlı bir düşünce hakimdir bu noktada.

Sözlerimi bitirmeden evvel, terör saldırısında yaşamını yitiren 49 kişiye Allah’tan rahmet, sevdiklerine sabır diliyorum. Yaralanan 20 kişinin de bir an evvel sağlıklarına kavuşması en içten temennimdir. Yapılan tüm terör saldırılarına karşı olmakla birlikte, yapılan saldırıyı kınıyorum… Sağlıcakla kalın…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.