TESK Başkanı: Bankalar Ziraat Bankası’nı Örnek Almalı!

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada bankaların POZ cihazı komisyon oranlarında Ziraat Bankası’nı örnek alması gerektiğini söyledi.

Ziraat Bankası POS Cihazı Komisyonları Örnek Olmalı

TESK olarak kısaltılan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan açıklamada bankaların uyguladığı POS cihazı komisyon oranlarının yüksek olduğunu belirterek Ziraat Bankası’nın bu oranlarda düşürmeye gittiğini, diğer bankaların da Ziraat Bankası’nı örnek alması gerektiğini söyledi. TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada esnafa da uyarıda bulunarak bankaların POS cihazı komisyonlarını dikkatli takip etmelerini söyledi. Palandöken, Ziraat Bankası POS cihazı komisyon oranlarının düşürülmesi ile ilgili kararın diğer bankalara da örmek olmasının altını çizerek, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenmiş olan kredi kartı işlemlerinde en yüksek faiz oranının yüzde 2.02 olmasına rağmen bankaların bu faizleri en düşük oran yüzde 1.10’dan başlamak kaydıyla bazı bankalarda yüzde 5.20 oranına kadar çıktığını söyledi.

Devlet Bankaları Öncülük Etmeli

Ziraat Bankası kartlı işlemlerdeki komisyon oranının kredi kartı işlemlerinde yüzde 0.85, banka kartı işlemlerinde de yüzde sıfıra kadar ineceğine değinen TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Ziraat Bankası’nın bu kararının diğer devlet bankalarına da örnek teşkil etmesini istediklerini, devlet banklarının bu yola gitmesi halinde rekabet ortamı artacağından özel bankaların komisyon oranlarını düşürmek zorunda kalacağını, alınacak olan kararlarla POS cihazı komisyon oranlarının aşağı çekilmesinin esnafı da önemli ölçüde rahatlatacağını, tüketici fiyatlarının düşmesine de yol açacağını belirtti. Palandöken, POS cihazlarından alınan komisyon oranlarının tüketicileri de etkilediğini, oranlar düşürülürse akaryakıt sektörü başta olmak üzere pek çok sektörün rahatlayacağının da altını çizdi.