Toplanın! Borsada Parası Olanlar İçin Dolar Yorumu Yapıyorum…

Haziran ayı borsada parası olan kişiler için en riskli aylardan biri. Yılın yarısı tamamlanıyor, genellikle merkez bankaları 6 aylık enflasyon verilerini açıklıyor, faiz rakamları tekrardan belirleniyor. Haliyle piyasalarda da oynamalar meydana geliyor.

Yarın FED (Amerika Merkez Bankası) enflasyon verilerini açıklayacak. Şu an bu yazıyı bir gece öncesinden sizlere yazıyorum ve saatim 21.30’u gösteriyor. Şu an ki dolar kuruna baktığımda 5,77 Türk Lirası olduğunu görüyorum.

Bir süredir yakın takibimde olan dolar hakkında yorumlar yapmak istiyorum. Borsada parası olanlar buraya dikkat etsin!

Öncelikle belirtmek isterim ki önümüzdeki 3 ay içerisinde Dolar kurunun tekrar 6’nın üzerine geçmesi biraz imkansız. Eğer kafanızda Dolar yine 6,20’leri görür gibi bir düşünce varsa bunu hemen atın! Çünkü önümüzdeki 3 ay içerisinde bu rakamı görmesi mümkün değil.

Bunun sebebi FED yarınki (aslında bugün oluyor) açıklanan verilerden sonra faiz indirimine gidecek. Faiz indirimine giderse altın ve dolar piyasasında düşüş yaşanacak. Bu da Dolar kurunun 5,60 ile 5,65 Türk Lirası civarında olabileceğini gösteriyor.

Yarın sabah uyandığınızda şaşırmayın Dolar kuru düşecek…

Dolar Kuru Ne Olacak?

Meraklısına şimdiden söyleyeyim, Dolar kurunun 5,85 bandının üzerine çıkması çok zor. Üstelik buna bir tek ekonomik durumlar değil, siyasal problemler de işaret ediyor. FED Başkanı Jerome Powell tarafından alınan kararlar doğrultusunda Dolar kurunun yükselmeyeceğini daha önce yapmış olduğu “güncel ekonomik duruma uygun hareket edilecek” açıklamasından anlayabilirsiniz.

BMO Capital Markets faiz stratejisti Jon Hill enflasyon verilerinin hayal kırıklığı yaratacağını düşünenlerden. Tıpkı benim gibi! FED faiz indirimine gitmek zorunda kalacak. Çünkü beklenen enflasyon verilerine ulaşılması güç durumda…

Tüketici fiyat endeksinin gıda haricinde Ocak ayından bu yana yıllık oranda yüzde 5 ile 6 arasında bir artış göstermesini bekliyorum. Son 3 ayı kapsayacak olursak bu oran TÜFE için yüzde 2 ile 2,5 arasında olacak. Tahminimde olacak oran 2,3 seviyesi…

Son zamanlarda şiddetli bir şekilde geçen ticaret savaşlarının da Dolar kurunda etkisi yüksek. Şu an Dolar kuru gerilediyse ticari alanının daralmasından kaynaklanıyor. Piyasa içerisine Dolar sürmek, 3 ay öncesi kadar kolay değil ne yazık ki.

Jerome Powell Ne Yapacak?

Aşırı düşük ve aşırı yüksek enflasyonlar hiçbir zaman iyiye işaret değildir. ABD verilerine baktığımda enflasyonun sürekli olarak aşağı doğru bir ilerleme kaydettiğini, yani aşırı düşük enflasyon seviyesine ulaştığını görüyorum.

Jerome Powell bu durumda faiz indirimi yapmak zorunda kalacak. Faizlerden ve dolardan etkilenmemek amacıyla, faiz indirimi yaparak ambargo uygulamasına geçilecek. Bu sayede ticari alandaki riskler azaltılacak ve faizlerden etkilenilmeyecek.

Eğer dediğim gibi Powell faiz indirimine giderse Dolar kuru 5,40 ile 5,45 Türk Lirası seviyesine bile düşebilir.

Özetle borsada parası olana tavsiyemdir, Dolar kurundan Euro’ya geçin. Dolar’dan hayır gelmez!

Başa dön tuşu