a

Toplantı Öncesinde Bunları Tüketerek Enerji Depolayabilirsiniz

Toplantı Öncesinde Bunları Tüketerek Enerji Depolayabilirsiniz
0

BEĞENDİM

Yoğun iş temposunda pek çok kişi beslenmeye gereken önemi göstermediği için günümüzde kilo problemleri ve sağlık problemleri artmaya başladı. Kilo kontrolünün sağlanması için öncelikli olarak beslenmeyi yeni baştan ele almak gerekiyor. Gün içerisinde pek çoğumuzun yaşadığı çeşitli yorgunluk, halsizlik ve uykusuzluk gibi sorunların temelinde de ciddi bir sağlık problemi olmadığı takdirde beslenme düzeni yer almaktadır. Özellikle iş ortamında son derece yoğun olup tüm gün hareketsiz kalmak zorunda kalanların işi biraz daha zor gibi görünüyor.

Uzun vadede ortaya çıkan beslenme bozuklukları bir süre sonra önünü almakta zorlanacağınız sağlık problemlerin oluşmasına neden olabilir. Özellikle yoğun iş temposuna sahip olan pek çok kişinin gün içerisinde toplantıdan toplantıya koştuğu biliniyor. Bu kişiler çoğu zaman yaşadıkları stres ve beslenme alışkanlıklarındaki bozukluk sebebiyle kendilerini büyük bir yorgunluk ve baskı altında hissedebiliyorlar. Toplantılarda ve iş ortamında kendinizi zinde hissetmek, yorgunluklarla hızlı bir şekilde başa çıkmak ve aynı zamanda sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Uzun toplantılar iş hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Gün boyu enerjinizi ve dikkatinizi toplamanız son derece önemlidir. Başarılı bir gün geçirmek için çoğu zaman önceden vücudunuzu bu duruma hazırlamanız gerekmektedir.

Güne Güzel Bir Kahvaltıyla Başlayın

Günün en önemli ve en sağlıklı öğünü olan kahvaltıyı günlük yaşantımızın heyecanı ve zaman yetersizliği içerisinde çoğu zaman atlıyoruz. Ancak bu süreçte kahvaltı yaparak güne başlamayı bir alışkanlık haline getirmenizde fayda var. Özellikle yorucu toplantıların olduğu günlerde sabah erkenden besin değeri yüksek sağlıklı bir kahvaltı yapmak enerji depolamanızı sağlayabilir.

Kahvaltı denildiği zaman poğaça, simit, börek gibi karbonhidrat miktarı yüksek olan besinler aklınıza gelmesin. Bu tür besinler bir süre sonra kan şekerinizin aniden yükselmesine neden olacağı için enerji vermek yerine yorgunluğa sebep olabilir. Bol yeşillikli, peynir, zeytin, domates, salatalık içeren omega 3 bakımından zengin bir kahvaltı ile güne başlamanız size gün boyu enerji verecek ve kan şekerinizin dengelenmesini sağlayacak.

Şeker Tüketiminizi Azaltın

Toplantı öncesinde beslenmenizde mümkün olduğunda az seviyede şeker tüketmeniz gerekmektedir. Yorgun ve bitkin hissetmemek için şeker tüketmemek son derece önemlidir. Kahvaltıda tüketilen şeker içeren besinlere toplantı günlerinde bir ara verilebilir. Çalışma hayatı içerisinde sık sık bize enerji vermesi için tükettiğimiz çay ve kahve gibi içeceklerde de şeker tüketimini minimum seviyeye düşürmek son derece önemlidir.

Fazla şeker tüketmek gün içerisinde kendinizi sürekli olarak yorgun hissetmenize sebep olacaktır. Toplantılarda enerjinizi kaybetmemek ve sürekli olarak esnememek için şekeri hayatınızdan bir süreliğine de olsa çıkarabilirsiniz.

Enerji Veren Besinleri Yanınızdan Ayırmayın

Beslenme tüm metabolizmayı yakından etkilediği için son derece önemlidir. Gün boyunca kendinizi zinde hissetmek ve enerjik olmak için yanınızda bazı besinleri rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Kuru yemişler bu konuda son derece yardımcı olabilir. Özellikle acıktığınız anda imdadınıza koşacak küçük paketler içerisinde ceviz, fındık, kuru üzüm gibi enerji veren kuru yemişler tüketilebilir.

Meyve yemeyi sevenler için hafızayı güçlendiren ve dikkati toplayan özellikleri ile bilinen avokado, havuç, zencefil, ananas gibi yiyecekleri yanınızda taşıyarak öğlen atıştırması olarak yiyebilirsiniz. Toplantı sırasında sindirimi oldukça zor besinlerin tüketilmesine bağlı olarak karın ve mide ağrısı gibi sorunlar yaşanabilir. Bu gibi durumlar karşısında sindirimi en kolay besinlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Kahvenin aslında kişileri ayakta tuttuğu ve enerji verdiği düşünülür. Ancak durum abartıldığı zaman kalp çarpıntıları ve yorgunluğa sebep olabiliyor. Fincan fincan filtre kahve ve türevlerini tüketmek yerine küçük bir fincan türk kahvesi tüketmek günü daha enerjik geçirmenize katkı sağlayacaktır. Gün içerisinde kahve tüketmek yerine vücudunuzu sakinleştirecek, yağ yakımını hızlandıracak yeşil çayların tüketilmesi daha sağlıklı olabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.