TSKB Rüzgar Enerjisine Desteklerini Sürdürüyor!

TSKB tarafından 2018 yılının sonu itibariyle 1.302 megavat rüzgar enerjisi santrali projesine finansman sağlandı.

TSKB 1.302 Megavatlık Santrale Finansman Sağladı

TSKB yani Türkiye Sınai Kalkınma Bankası rüzgar enerjisi projelerine finansman sağlamaya devam ediyor. TSKB geçtiğimiz yıl toplamda 1.302 megavatlık rüzgar enerjisi santrali projesinin yatırımında yer alarak finansman sağladı. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası tarafından bu konuyla ilgili faaliyetler ve sağlanan finans destekleri hakkında bilgilendirmede bulundu. TSKB’den yapılan açıklamada dünyada nüfusun hızlı bir şekilde artıyor olmasından dolayı taleplerde de aynı oranda artış olduğundan bahsedildi. Üretimde enerji kullanımının artmasının iklim değişikliklerinin en önemli sebeplerinden biri olduğuna dikkat çekildi.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına İhtiyaç Artıyor

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın yaptığı açıklamada ayrıca iklim değişikliklerinin ortaya çıkarttığı küresel risklerin ve tehditlerin bertaraf edilmesi için yapılan çalışmalar çerçevesinde enerji verimliliğinin her gün daha da arttığı, bu nedenle yenilenebilir enerji ve alternatif enerji kaynaklarına olan ihtiyacın da artış gösterdiği belirtildi. TSKB, Türkiye’nin coğrafi konumu ve özelliklerinin yenilenebilir enerji açısından büyük avantajları barındırdığını, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası olarak 2006 yılından bu yana rüzgar enerjisi santralleri için finans kaynakları sağlamaya devam ettiklerini belirtti.

Yatırımların Çevresel Etkileri İnceleniyor

TSKB 15 Haziran Dünya Rüzgar Günü olması nedeniyle yaptığı açıklamasında rüzgar enerjisinin önemine bir defa daha dikkat çekti. 2018 yılının sonu itibariyle 1.302 megavat rüzgar enerjisi santrali finansmanında yer aldığının altını çizdi. Açıklamada görüş bildiren TSKB Genel Müdür Yardımcısı Hasan Hepkaya da finanse ettikleri RES yatırım projelerinin sosyal ve çevresel etkilerini detaylı olarak inceledikten sonra kaynak sağladıklarını söyledi.

Kapalı