TSKB’nın Net Karı 530 Milyon Lira Oldu

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, 9 aylık dönemde yaptığı çalışmalar sonrasında bilançosunu açıkladı. 9 aylık dönemde elde edilen net kar oranı 530 milyon lira kar açıkladığını belirtti. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, 9 aylık dönem içerisinde, geçtiğimiz döneme bakıldığı zaman yüzde 8 oranında arttığı belirlendi. Artışla birlikte net kar oranı 530 milyona kadar yükseldi.

Cari dönem içerisinde TSKB tarafından 150 milyon lira kar açıklamıştı. Geçen yılın 3. Çeyreğine bakıldığı zaman elde edilen kar oranı 166 milyon lira olarak ifade edilmişti. Banka tarafından bilanço değerlendirmesi yapıldı. 2019 yılının ilk dokuz aylık döneminde toplam nakdi kredi büyüklüğü de yüzde 5.1 oranında arttı. Bunun üzerine nakdi kredi büyüklüğü 29,7 milyar liraya kadar yükseldi. Bankanın aktif büyüklüğü açıklandı. Bunun üzerine 40,3 milyar lira aktif büyüklük gerçekleştiği tespit edildi.

TSKB Genel Müdürü Suat İnce konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Açıklamalarında ‘Yılın dokuz aylık dönemine baktığımız zaman, Türkiye ekonomisindeki toparlanmalarını da inceledik. Bu gelişmelerle birlikte bankamızın planlarını uzun vadede gerçekleştirdik. Yurt içinde ve yurt dışında piyasalar çerçevesinde dinamiklere uyum sağlamak için sürdürülebilirliği ön plana koyduk. Temmuz ayında sendikasyon kredimizi yeniledik. Yüzde 80 oranında sağladığımız sendikasyon kredisi ile aslında hedeflerimizin üzerine çıkmış olduk. Sendikasyon kredimiz bu süreçte 12 farklı ülkeden, 12 farklı bankanın katılımı ile gerçekleşti. Bunun üzerine 1 yıl vadeli olmak şartıyla 177 milyon dolar tutarında gerçekleşti’ dedi.

Kapalı