Tüketici Kredilerinde Son 7 Yılın Rekoru Kırıldı!

Rusya’da tüketici kredilerinde son 7 yılın rekorunun kırıldığı öğrenildi.

2012 Yılından Bu Yana En Yüksek Tutar

Rus bankaları tarafından 2019 yılı nisan ayında vatandaşlara kullandırılan kredi tutarı ile Rusya’da geride kalan 7 yılın rekoru kırıldı. Rus bankaları nisan ayında tüketicilere 447.9 milyar ruble nakit tüketici kredisi kullandırdı. Bu tutar 7 milyar dolar civarına tekabül etti. Rus bankalarının tüketici kredisi kullandırımı bu rakamla 2012 yılından bu yana elde edilen en yüksek tutar oldu.

Tüketici Kredileri 1 Yılda Yüzde 27 Arttı

Ekonomi analistleri Rusya Merkez Bankası tarafından nakit kredi piyasalarını soğutmak için alınan tedbirlerin zamanla sonuç vereceğini, ayrıca Rus MB tarafından 2019 yılı bitmeden yeni tedbirlerin de alınma ihtimalinin olduğunu söylüyorlar. Nisan ayında Rus bankalar tarafından tüketicilere 447.9 milyar yani 7 milyar dolar tutarında sağlanan tüketici kredileri 2012 yılından bu yana en yüksek tutar olarak belirtildi. Tüketici kredilerinde 2018 yılının nisan ayına göre yüzde 27 oranında artış sağlandı. Nakit kredilerde kaydedilen bu artışın nedeninin vatandaşların reel gelirlerinin azalması ve kişilerin nakit ihtiyacı duyması şeklinde belirtildi.

Rusya Merkez Bankası Faizleri İndirebilir

Öte yandan Rusya Merkez Bankası’nın ekonomik büyümeye oranla enflasyon oranlarının hız kesmesinden dolayı faiz indirimi yapabileceğine dikkat çekiliyor. Rus Merkez Bankası’nın düzenleyeceği ilk toplantıda uzun bir aradan sonra ilk kez politika faizinde değişiklik yapacağı tahmin ediliyor. Rusya’da ekonomi uzmanları Rusya MB tarafından şu anda yüzde 7.75 olan politika faizinde 0.25 baz puan indirim beklediklerini belirtiyorlar.

Etiketler
Başa dön tuşu