Türk Bankaları Sorunlu Kredileri Yeniden Yapılandırmak İstiyor!

Türk bankalarının temsilcileri dün yabancı bankalarla toplantıya katıldı.

Türk Bankalar Satış Konusunda İsteksiz

Türk bankalarının bilançolarındaki kötü krediler konusunda bir süredir yabancı bankalarla görüşme halinde oldukları konuşuluyor. Türk bankaları ve yabancı bankaların yetkilileri dün bir araya geldiler. Toplantının konusu Türk bankalarının tahsili gecikmiş alacak olarak nitelenen sorunlu kredileri oldu. Yabancı bankalar tarafından bankaların takipte ve yakın takipte olan sorunlu kredilerini satın almak istedikleri bildirilmişti. Reuters Haber Ajansı’nda yer alan bir haberde dünkü toplantıda Türk bankalarının sorunlu kredilerin satışı konusunda isteksiz olduğu belirtildi. Habere göre bankalar kredilerini satmak değil, yapılandırmak istiyor.

Türk Bankaları Yapılandırmaya Odaklandı

Konuyla ilgili kaynaklardan bilgi edinildiği belirtilerek yapılan habere göre Türk bankalarının, yurtdışındaki bankaların ve yatırımcı kurumların yetkilileri dün ilk kez geniş kapsamlı bir çalıştayda buluştu. Toplantıda Türk bankalarının bilançosundaki sorunlu krediler hakkında görüşmeler yapıldı. Kaynaklar toplantıya katılan tarafların önceliklerinden bahsettiklerini söylediler. Toplantıya katılan Türk bankalarının temsilcilerinin, yabancı banka temsilcilerine sorunlu kredilerini satmak için aceleci davranmak istemediklerini, satmaktan daha çok yapılandırmaya odaklandıklarını belirttikleri söylendi.

Bankaların Sorunlu Kredileri için Fonlar Kurulacak

2018 yılının ağustos ayında Türkiye’de yaşanan döviz kuru krizinin ve ekonomik yavaşlamanın etkisiyle bankaların tahsili gecikmiş alacakları da artmaya başladı. Bu alacaklar bankaların sorunlu kredi oranlarını artırıyor ve bilançolarını kötü etkiliyor. Geçtiğimiz dönemlerde bankalara tarafından Türkiye’deki büyük holdinglerin sorunlu kedileri yapılandırıldı. Diğer yandan ekonomi yönetimi tarafından bankaların bilançolarından sorunlu kredilerin çıkartılması amaçlı fonlar kurulması için çalışmalar yürütülüyor.

Türk Bankaları Yeniden Yapılandırma İstiyor

Dün düzenlenen toplantıya Garanti Bankası, Akbank, Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Alternatif Bank temsilcileri katıldı. Katılımcı yabancı bankaların Deutsche bank, IFC, Cerberus, EBRD, Bain Capital, Goldman Sachs olduğu öğrenildi. Toplantıda Türk bankalarının kredi alacaklarını satmak için henüz erken olduğunu, bu yöntem yerine yeniden yapılandırma yoluna gitmek istediklerini söyledikleri Reuters’deki haberde yer aldı.

 

 

 

Kapalı