Türk Ekonomi Bankası’nın İhracatçılara Desteği Sürüyor!

Türk Ekonomi Bankası ile Türkiye İhracatçılar Meclisi arasında imzalanan anlaşma ile ihracatçılara verilen destekler sürüyor.

TEB – TİM Arasında Protokol Anlaşması İmzalandı

TEB olarak kısaltılan Türk Ekonomi Bankası ile TİM olarak kısaltılan Türkiye İhracatçılar Meclisi 3 Ocak 2019 tarihinde bir protokol anlaşması imzaladılar. İmzalanan anlaşmaya göre TİM bünyesine olan ihracatçı birliklerine üye olan firmalara bankacılık hizmetlerinde ve bankacılık ürünlerinde pek çok avantaj sunuluyor. 1 yıla kadar vadesi olan döviz cinsinden ihracat kredilerinin euro cinsinden olması halinde yılık en çok yüzde 4 oranında, dolar cinsinden olması halinde yıllık en çok yüzde 7 oranında faiz uygulanıyor. Belirlenen bu faiz oranları 1 aylık süre boyunca geçeli olup, Türkiye’nin rating notunun, CDS priminin ya da bunlara benzer risk göstergelerinde değişiklik olması halinde yeniden gözden geçirilmesine anlaşıldı. Anlaşmaya göre Türk Ekonomi Bankası tarafından ihracatçı firmalara kullandırılan kredilerin TEB’e ihracat karşılıklarının gelmesi gerekiyor.

TEB Firmalar Hakkında Araştırma Yapacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi çatısı altında bulunan birliklere üye firmaların Banka’nın kaynaklarını kullanmak suretiyle isteyeceği gayr nakdi ve nakdi krediler hakkındaki talepleri Banka tarafından değerlendirildikten sonra firmanın bilançosunda herhangi bir olumsuz durumun olmaması ve gerçekleştirilecek olan araştırmada herhangi bir olumsuz duruma rastlanmadığında TEB mevzuatı kapsamında değerlendirilerek TEB tarafından verilecek olan karar doğrultusunda kullandırılıyor. Ayrıca Türk Ekonomi Bankası’na özgü bir hizmet olan Akreditif Vesaik Hazırlama Hizmeti ile de TİM üyelerine çeşitli indirimler sağlanıyor. TEB aynı zamanda talep gelmesi halinde Dış ticaret Bilgilendirme Seminerleri adı atında seminerler düzenleyerek de TİM üyelerini destekliyor.