Türk Eximbank Gemiciler için Yurtdışında Devreye Girdi!

Türk Eximbank dünyanın büyük bankaları ile görüşmelere yaparak gemicilerin teminat mektubu sorunu çözecek.

Gemicilik Sektörü Devletten Destek İstemişti

Türk Eximbank gemicilik sektörünün sorunlarından olan teminat mektubu sorununu çözüme ulaştırmak için dünyadaki lider bankalarla görüşmelere başladı. Gemi inşası sektörünün temsilcileri bir süre önce açıklama yapmış ve verdikleri teminat mektuplarının Avrupa’daki bankaların bazıları tarafından kabul görmediğini, bu sebeple sıkıntılar yaşadıklarını belirterek bu konu hakkında hükümetten destek beklediklerini dile getirmişlerdi. Türk Eximbank bu konuda devreye girdi ve gemicilerin teminat mektupları ile ilgili dünyada lider olarak bilinen banklarla görüşmeler yapmaya başladı.

Gemicilerin Sorunuyla Özel İlgileniyoruz

Banka’nın çözmek için çalışmalara başladığı ve gemicilik sektörü için önemli olan bu sorun hakkında Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım bir açıklama yaptı. Adnan Yıldırım açıklamasında gemi inşaatı sektörünün ülke ihracatında rolünün büyük olduğunu, bu nedenle bu sektörde faaliyet gösteren firmaların desteklenmesi gerektiğini, bununla özel olarak ilgilendiklerini, bu kapsamda yaptıkları çalışmalarda dünyanın önde gelen büyük bankalarından kontgaranti talep edeceklerini, ilk görüşmeyi gerçekleştirdiklerini, bu bankadan sonuç almalarının ardından 5 – 6 banka ile daha görüşme planlarının olduğunu söyledi.

Türk Eximbank İhracatçılara Desteğine Devam Ediyor

Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım açıklamasında gemicilik sektörünün sorunlarını çözme konusundaki çabalarının devam edeceğini, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’ne 2 hafta önce bir ziyaret gerçekleştirdiklerini, Türk Eximbank’ın yeni bankacılık ürünleri ve yeni uygulamaları hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı bir toplantı düzenlediklerini, ihracatçılar için devreye girdiklerini, büyük bankalarla ticari enstrümanlar ve fonlama ile ilgili çalışmalarının süreceğini, Avrupa bankalarının Türk bankalarına teminat limitlerine Türk Eximbank olarak destek vereceklerini de belirtti.