Türk Eximbank Kadın Girişimcilere Özel İhracat Kredisini Devreye Aldı!

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, kadın girişimciler için ayırdıkları kaynaklardan ve kredi olanaklarından bahsetti.

Türk Eximbank Kredi Hacmi ile Türkiye Sekizincisi

Türk Eximbank’ın kadın girişimcilere verdiği destekler sürüyor. Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım yaptığı açıklamada kadın girişimciler için 200 milyon dolarlık ve buna ilave olarak 100 milyon liralık kaynak ayırdıklarını haber verdi. Adnan Yıldırım aynı kaynak çalışmasını gençler için de yapmayı planladıklarını da söyledi. Türk Eximbank olarak kadınlar için Kadın Girişimcilere Özel İhracat Kredisi adlı ürünü devreye aldıklarını, genç girişimciler için de kredi programı planlarını olduğunu da söyledi. Türkiye’de bulunan 52 banka arasında kredi hacmi olarak en büyük sekizinci banka olduklarını, yurtdışından sağlanan kaynaklarda Türkiye’nin yedinci bankası, aktiflerinin toplamı olarak da onuncu sırada olduklarını da ifade etti.

Kadın Girişimciler için 200 Milyon Dolar Ayırdık

Türk Eximbank’ın çalışmaları ve kadınlara sağladığı destekler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Adnan Yıldırım, Türkiye’nin ihracatının üzerinde bir performans sergileyerek reel sektöre finans kaynakları sağlamak istediklerinden bahsetti. Yıldırım, 2019 yıl hedeflerinin dolar bazında yüzde 10 artış olduğunu, toplam finansman desteklerini 48.4 milyar dolara yükselterek Türkiye ihracatının yüzde 27’lik bölümünü karşılamayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi. Türk Eximbank Genel Müdürü KOBİ’lere verdikleri desteğin yanı sıra 2019 yılında kadın girişimcileri desteklemeye ağırlık verdiklerini de söyledi. Kadınları ilgilendiren ilk anlaşmayı QNB Finansbank ile yaptıklarını, bu destekler çerçevesinde kadın girişimcilere kullandırılmak üzere 200 milyon dolar ve 100 milyon lira kaynak ayırdıklarını, bu desteklerin benzerini genç girişimcilere sağlamak için planlarının olduğunu da belirtti.