Türk Eximbank Kredi Kullandırmaya Bugün Başlıyor!

Türk Eximbank tarafından ihracata sağlanan kredi destekleri hız kesmeden devam ediyor.

Türk Eximbank KOBİ Dışı Firmalara Kredi Sağlayacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın ihracatla uğraşan firmalara kredi destekleri ile ilgili bir açıklama yaptı. Ruhsar Pekcan açıklamasında Türk Lirası ile ihracat faaliyetleri gösteren KOBİ niteliğindeki firmalara Türk Eximbank tarafından sağlanan kredilerin devam ettiğini, bugün itibariyle Eximbank’ın KOBİ haricindeki firmalara da kredi kullandırılmasına başlanacağını söyledi. Dün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından bu konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada son dönemlerde yerel para birimleri ile yapılan ticaretin geliştirilerek artırılması adına önemli çalışmalar yapıldığı da bildirildi. ,

Türk Eximbank Cazip Faizli İhracat Kredisi İmkanı

Yazılı bir açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatta Türk Lirası kullanım payının 2018 yılının sonu itibariyle yüzde 4.5 olduğunu, 2019 yılının ocak ve şubat aylarında TL ile ihracatın toplam ihracatın yüzde 4.8’lik kısmını oluşturduğunu söyledi. Ruhsar Pekcan, pozitif ayrımcılık yapan Türk Eximbank’ın ihracat yapan KOBİ yani küçük ve orta ölçekli işletmelere piyasalardaki faizler dahilinde kredi sağladığını, Trük Eximbank kredi faizlerinin cazip oranlarda olduğunu, Banka tarafından Türk Lirası türünden kredi kullandırımına devam edildiğini söyledi.

2 Yılda 10 Milyar TL Kullandırıldı

Türk Eximbank’ın 2017 yılının ağustos ayında Türk Lirası türünden kaynaklarını KOBİ’lere sağlamaya devam etmeye başladığını, bu kapsamda 2017 yılında işletmelere 2.1 milyar Türk Lirası, 2018 yılında bu rakamın 7.7 milyar Türk Lirası’na yükseldiğini, 2017 ve 2018 yıllarında toplam 10 milyar Türk Lirası kredinin Eximbank tarafından KOBİ’lere kullandırıldığını belirtti. Ticaret Bakanı Pekcan, 2019 yılında da bu desteklerin devam ettiğini, Türk Eximbank kredileri kapsamında KOBİ olmayan firmalara destek sağlanmaya bugün başlanacağını haber verdi.