Türk Eximbank – QNB Finansbank İşbirliğinde Kadın Girişimcilere Destek!

Türk Eximbank ve QNB Finansbank tarafından ihracat yapan kadın girişimcilere özel olarak bir finansman fırsatı geliştirdi.

Türk Eximbank QNB Finansbank’a Finansman Sağlayacak

Türk Eximbank kadının iş yaşamında ve ihracat alanında rolünün artmasını amaçlayarak yeni bir finansman çeşidi geliştirdi. Yeni finansman 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tanıtıldı. Türk Eximbank’ın bu yeni finansman desteğinden ihracat alanında faaliyet gösteren kadın sayısını artırmayı hedefliyor. Finansman kapsamında Türk Eximbank tarafından QNB Finansbank’a kredi sağlanacak. Kredi anlaşmasında imzalar karşılıklı olarak imzalar atıldı. İmza töreninde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da hazır bulundu. Ruhsar Pekcan törende yaptığı konuşmada Türkiye’de ihracatın artmasının yolunun açılmasının ihracat ürünlerinin çeşitli olmasından geçtiğini söyledi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türk Eximbank ile QNB Finansbank arasında imzalanan bu kredi anlaşmasıyla bu hedefe ulaşılmasının kolaylaşacağını da belirtti.

Kadın Girişimcilere Türk Eximbank’tan KOBİ Kredisi

Bakan Ruhsar Pekcan, QNB Finansbank’a Türk Eximbank tarafından sağlanacak olan kredinin sadece kadın girişimcilere kullandırılacağını, açılan kredi limitinin 100 milyon Türk Lirası ve 200 milyon Amerikan Doları olduğunu, bahsi geçen bu limitin yüzde 50’lik kısmının ortağı kadın girişimci olan firmalara sağlanacağını, Türk Eximbank’ın Sevk Öncesi İhracat Kredisi adlı ürün paketi kapsamında 1 yıl vadeyle kredi kullandırılacağını, kredi kapsamında Türk Lirası cinsinden KOBİ sıfatında olan ihracatla uğraşan kadın girişimcilere, yabancı para türünden kredinin de KOBİ’lere ve KOBİ olmayan kadın girişimcilerin şirketlerine sağlanacağını, Türk Eximbank finansmanında kısa vadedeki yabancı para türünden kredilerdeki faiz oranının 25 baz puanın altında olarak belirlenmiş olduğunu da belirtti.