Türk Eximbank TL Faiz Oranlarında İndirime Gittiğini Duyurdu

Merkez Bankası dün yaptığı açıklamaların ardından politika faiz oranlarında 325 baz puan indirime gittiğini açıkladı. Yapılan açıklamanın ardından Türk Eximbank Merkez Bankası’nın kararını baz alarak TL kredi faiz oranlarında bir indirime gittiğini açıkladı. 2 puana varan indirimle birlikte yapılacak yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdiler.

Türk Eximbank Yazılı Açıklama Yaptı

Türk Eximbank tarafından yapılan yazılı açıklama sonrasında indirim hakkında değerlendirmeler yapıldı. İhracatçı olan KOBİ’ler için verilen kredilerde indirimin geçerli olması bekleniyor. Yaklaşık olarak ihracatçı krediler üzerinden 1 puan indirim yapıldı. Bununla birlikte ekonomi değer kredisi üzerinden de 2 puanlık bir indirimin gerçekleştirildiği belirtildi.

Banka tarafından konu hakkında bir yazılı açıklama yapıldı. İhracat yapan KOBİ’ler için yüksek teknolojili ürün ihracatı yapan firmalar üzerinden kullanım imkanı sunulan 1 yıl vadeli Türk Lirası kredilerinde faiz oranları 1 puan indirildiği zaman son olarak yüzde 10.65 seviyelerine kadar düştüğü belirlendi.

Ekonomi Değer Kredisi adı altında kullandırılan Kredi Garanti Fonu garantisi ile ihracatçılara kullandırılan Türk Lirası kredilerinin faiz oranlarında da ciddi indirimler yapıldı. Bu indirimler 36 ay vade için TÜFE artı yüzde 2 oranında belirlenirken 48 ay vade için TÜFE artı yüzde 2.5 olarak belirlendi. Banka tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında ilerleyen günlerce uzun vadede kredi kullanım oranlarının artması ve sürecin hızlanması beklentiler arasında yer alıyor. Yapılan indirimlerin ekonomiye ciddi oranda fayda sağlaması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Kapalı