Türk Eximbank ve İş Bankası’ndan Gençlere Özel Kredi Desteği!

Türk Eximbank tarafından 10 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ndan dolayı genç girişimcilere özel finansman desteği geliştirildi.

Türk Eximbank Genç Girişimcilere Özel Destek Sunuyor

Türk Eximbank ihracat faaliyetleri sürdürmek isteyen genç girişimcilere sunulmak üzere yeni bir finansman desteği tasarlandı. Türk Eximbank tarafından tasarlanan finansman 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle sunulacak. Bu kapsamda Türk Eximbank ile Türkiye İş Bankası arasında bir protokol anlaşması imzalandı. İki banka arasında imzalanan Genç Girişimci İhracat Destek Kredisi anlaşmasının imza törenine Ticareet Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da katıldı. Törende ayrıca Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek de hazır bulundu. Türk Eximbank – İş Bankası arasında imzalar 3 Mayıs 2019 (bugün) tarihinde Türk Eximbank Genel Müdürlük binasında atıldı.

Genç Girişimci Kredisi Kullanım Şartları

Genç Girişimci İhracat Kredisi, SÖİK yani Sevk Öncesi İhracat Kredisi kredilerinde öncelik imkanı sağlıyor. Kredi şartları arasında, krediye başvuru tarihinden önceki 5 yıl içinde şirket kurmuş olmak, şirketteki pay ortaklığının 20 yaş – 45 yaş arasındaki girişimciler için yüzde 51 olması ya da yüzde 20 – yüzde 50 arasındaki ortaklıklarda en yüksek paya sahip olunması bulunuyor. İhracat alanında girişim fikri olanlara şirket başına Türk Lirası bazında toplam 100.000 lira ve yabancı para bazında da 200 milyon dolara kadar destek sağlanabiliyor. Kredide SÖİK faiz oranları geçerli olacak olup, döviz cinsi kredilere bu faiz oranları üzerinden 25 baz puan indirim uygulanacak. Türk Eximbank kredi başvurusu yapan genç girişimcilere 2019 yılının sonuna kadar öncelik tanınacak.

Kapalı