Türk Eximbank’tan İhracatçılara 48.4 Milyar Dolar Kredi!

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım 2019 yılı için Türk ihracatçılarına kullandıracakları krediler hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin İhracatının Yüzde 3.4’ü Eximbank’tan

Türk Eximbank Genel Müdürü Adan Yıldırım bir televizyon programına katılarak çeşitli açıklamalar yaptı. Adnan Yıldırım açıklamasında 2016 yılında Eximbank olarak ihracatçılara 33 milyar dolar civarında kredi sağladıklarını, 2017 yılında bu rakamın 39.3 milyar dolara, 2018 yılında da 44.2 milyar dolara çıktığını söyledi. 2019 yılında Türk ihracatçılara 48.4 milyar dolar tutarında kredi kullanımı sağlayacaklarını söyleyen Adnan Yıldırım, Türkiye’nin toplam ihracatına 2018 yılında Türk Eximbank tarafından yüzde 3.4 oranında katkı sağlandığını da belirtti. Türkiye’nin geçtiğimiz yıl 11 milyar dolar tutarında ihracat artışı gerçekleştirdiğini, bu tutarın 5.7 milyar dolarlık bölümünün Türk Eximbank kredileri sayesinde olduğunu da hatırlattı.

QNB Finansbank’a 200 Milyon Dolar ve 100 Milyon Lira Kaynak Sağladık

Adnan Yıldırım Türk Eximbank’ın hali hazırda ülke genelinde 15 şubesinin olduğunu, bu yıl Türkiye’nin ihracatına yüzde 97 katkı sağlayan şehirlerde yeni şubeler açacaklarını ve yıl sonunda Eximbank şube sayısının 20’ye ulaşmasının planlandığını da söyledi. Yıldırım, 2109 yılında Türk Eximbank olarak 11 yeni destek paketini hayata geçirmeyi planladıklarını, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın ihracatçılara yönelik olan Kadın Girişimci İhracatçılara Özel Kredi Programı’nı devreye aldıklarını ifade etti. Türk Eximbank Genel Müdür Yıldırım, müşteri portföyünde en çok kadın girişimci bulunan banka olan QNB Finansbank’a 200 milyon dolar ve 100 milyon lira kaynak sağladıklarını, QNB Finansbank aracılığıyla bu kaynağın yarısından fazlasının sahibi kadın olan ihracat şirketlerine 1 yıl vadeli kredi olarak sunulmaya başlandığını da belirtti.