Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan Enflasyon Açıklaması!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayınlandı.

TCMB Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporunu Yayınladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2019 yılı haziran ayına ait Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayınladı. TCMB’nin Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda tüketici enflasyon oranında haziran ayında görülen yavaşlamanın ana etkeninin sebze türü ürünlerin fiyatlarında görülen düşüş olduğu, bu düşüşün işlenmemiş gıda fiyatlarına da yansıyarak enflasyon oranlarının düşmesini sağladığı belirtildi. Dün TÜİK yani Türkiye İstatistik Kurumu tarafından haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan verilerden yıllık enflasyonun yüzde 18.71’den yüzde 15.72’ye düştüğü öğrenildi. Merkez Bankası dün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından bugün Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu yayınladı.

Enflasyon Oranları Gıda Fiyatları Sayesinde Düştü

Merkez Bankası tarafından yayınlanan raporda enflasyon oranlarına dair değerlendirmeler de yer aldı. Değerlendirmede enflasyonun düşüşündeki en büyük etkinin sebze fiyatlarının düşerek işlenmemiş gıda fiyatlarını da düşürmesi olduğu belirtildi. Ayrıca enerji fiyatlarında görülen düşüşün de enflasyonun aşağı seviyelere inmesini sağladığı, 2018 yılındaki yüksek baz etkisinin yanı sıra iç talebin zayıf olmasının ve çekirdek göstergelerin de rakamların aşağı düzeylerde olmasında etki ettiği de bildirildi.

Merkez Bankası’ndan Faiz İndirimi Beklentisi Arttı

TCMB’nin raporunda temel malların ana eğilimindeki seyrin ılımlı olduğu, ancak buna karşılık hizmet grubunda turizm taleplerinden kaynaklı olmak üzere bir miktar yükseliş gözlemlendiği de ifade edildi. Haziran ayında açıklanan yüzde 15.72’lik yıllık enflasyon oranı ile enflasyon oranlarının yılsonuna kadar tek hanelere inme ihtimali de yükseldi. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklentilerinin yükselmesine neden oldu.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı