Türkiye İş Bankası İstiklal Sergisi Kapılarını Bugün Açıyor!

Türkiye İş Bankası tarafından milli mücadelenin 100. yılında “İstiklal” konulu sergiye ev sahipliği yapılıyor.

İş Bankası’ndan Milli Mücadelenin 100. Yılında İstiklal Sergisi

İş Bankası’nın milli mücadelenin 100. yılı vesilesiyle organize ettiği İstiklal sergisi bugün kapılarını ziyaretçilerine açıyor. İstiklal sergisi Türkiye İş Bankası Müzesi’nde 26 Mart 2019 (bugün) tarihinden itibaren ziyaretçilerini bekliyor. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde yürütülen mili mücadele yolculuğu İstiklal konu başlıklı sergide 1.000 civarında fotoğraf, belgeler, filmler ve objelerle anlatılacak. İş Bankası’nın İstiklal sergisi altı farklı bölümle açılacak.

İş Bankası İstiklal Sergisi 6 Bölüme Ayrıldı

Türkiye İş Bankası Müzesi’nde bugün kapılarını açacak olan İstiklal sergisindeki bölümler On Yıllık Savaş – Mütareke ve İşgal – Direniş ve Kuvayı Milliye – Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa – Hukuk ve Taarruz – İstiklal ve Cumhuriyet başlıkları altında toplandı. Serginin tanıtımı amacıyla Türkiye İş Bankası Müzesi’nde basın toplantısı ve ön gösterim düzenlendi. Organizasyona İş Bankası Kurumsal İletişim Koordinatörü Suat Sözen, İş Bankası Genel Müdürü Zuhal Üreten ve İstiklal sergisinin küratörü İzzeddin Çalışlar ile danışmanı Prof. Dr. Haluk Oral katıldı.

İstiklal Sergisinde Neler Yer Alıyor?

İş Bankası’nın İstiklal sergisinde Kurtuluş Savaşı’na ait objeler, o dönem yazılmış olan günlükler, çeşitli notlar, Kurtuluş Savaşı’nda hazırlanmış ve Savaş’a yön veren haritalar, cephelerde komuta kademeleri arasındaki emirler ziyaretçiler tarafından görülebiliyor. İstiklal sergisindeki projeksiyon gösterimleriyle o döneme ait pek çok tarihi görüntü de izlenebiliyor. Türkiye İş Bankası Müzesi’ni ziyaret eden kişiler etkileşimli ekranlar aracılığıyla sergideki kişilere, belgelere ve objelere dair detaylı bilgilere de ulaşabiliyorlar. İş Bankası – İstiklal sergisinde ayrıca o dönemlerde yayımlanmış olan Tasviri Efkar, Mimber, Ati, Memleket, İkdam gibi gazeteler, Kurtuluş Savaşı’nı anlatan propaganda afişleri, dünya basınında yer alan haberler de bulunabiliyor.