Türkiye İş Bankası’nda İlk Kadın Yönetim Kurulu Başkanı!

Türkiye İş Bankası’nın yeni Yönetim Kurulu Başkanı’nın Füsun Tümsavaş olduğu açıklandı.

Türkiye İş Bankası YKB Füsun Tümsavaş Oldu

Türkiye İş Bankası’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Füsun Tümsavaş getirilirken, Tümsavaştan boşalan koltuk olan Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine de Ertuğrul Bozgedik oldu. İş Bankası Yönetim Kurulu’nun 29 Mart 2019 tarihinde düzenlediği Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda alınan bir kararla Füsun Tümsavaş, Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Ertuğrul Bozgedik de İş Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak göreve getirildi. Füsun Tümsavaş, Türkiye İş Bankası’nın ilk kadın Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 1924 yılında kurulan İş Bankası’nda görev yapan ilk kadın müdür; Nişantaşı Şubesi Müdürlüğü görevi verilen İclal Rıza Ersin olmuştu. İclal Rıza Ersin ayrıca Türkiye’deki ilk kadın banka müdürü olarak da biliniyor.

İş Bankası’nın Kadın İstihdamına Destekleri Sürüyor

Türkiye İş Bankası’nın 12 binden fazla kadın çalışanı bulunuyor. Türkiye’de kadın istihdamı sağlayan kurumların başında gelen İş Bankası bünyesinde çalışan kadınlar; toplam çalışanların yüzde 56’lık bölümünü oluşturuyor. Füsun Tümsavaş’ın göreve getirilmesi ş Bankası’nın kadın istihdamı konusundaki hassasiyetini bir kez daha ortaya koydu. Banka’da ayrıca Feray Demir Yönetim Kurulu Üyesi; Senar Akkuş, Ebru Özşuca ve Gamze Yalçın da İş Bankası İcra Kurulu Genel Müdürü Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Füsun Tümsavaş Kimdir?

Füsun Tümavaş 1957 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi – İktisat ve Maliye Bölümü’nü bitiren Tümsavaş, 1979 yılında iş yaşamına Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Ankara’daki şubesinde işe başladı. Füsun Tümsavaş, İş Bankası’nda görev almaya 1981 yılında Krediler Müdürlüğü’nde başladı. İş Bankası’nda çeşitli departmanlarda çalışan Tümsavaş, 30 Mayıs 2011 tarihinden bu yana Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapıyordu. Tümsavaş, aynı zamanda Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini de sürdürüyor.