a

Türkiye’de Vergi Levhası Nasıl Alınır?

0

BEĞENDİM

Dün akşam bir beyefendi ile sohbet ettik. Kendisi sosyal medya hesabım üzerinden bana ulaştı, derdini anlattı. Hayretler içerisinde dinlesem de kendisini ne yazık ki şaşırmadım, şaşıramadım. Hayret ettiğim nokta, sözde hak, hukuk ve adalet sistemi içerisinde yaşıyor oluşumuzdu. Türkiye’de hak yememek ve adalet sistemi içerisinde yaşamak ne yazık ki günden güne daha da zor oluyor.

Beyefendi, eşinden boşanırken çocuklarının velayetini alabilmek için dava açtığını belirtti ve bunun için kendisinden 1 yıl süreli çalışan olarak gözükmesi, iş sahibi olması istenmiş. Normalde kendisinin tekel bayiisi varmış fakat sadece yazları çalıştığı için mahkemede kabul görmemiş. E hal böyle olunca, dükkan açmaya karar vermiş.  Yaşadığı yerin merkezinde bir tekel bayii dükkanı açmak istemiş, dükkan açılışını yapmak için de vergi dairesinden onay alması gerekmiş. Bilindiği üzere bir dükkanın iş yeri sayılabilmesi için “vergi levhası” olması zorunludur. Özellikle de ticari işletmelerin bu levha olmadan işletme olabilmesi imkansızdır.

Bizim beyefendi de vergi levhası alabilmek ve dükkanı açabilmek için başlamış memurları beklemeye. Dükkanına memurlar gelmiş, dükkan fotoğraflarını çekmiş ve gitmişler. Üç gün sonra, vergi levhası için onay alamadığının haberi gelmiş. Sebebi ise dükkanında mal olmaması… Dükkanının bu sebeple onay alamadığını fark eden vatandaşımız vergi dairesinin müdürüne kadar gidip konuşmalar gerçekleştirmiş. Bundan sonrası ise biraz tuhaf…

Göstermelik Mal

Müdürle yapılan konuşmalardan sonra, arkadaşının dükkanından almış olduğu malları kendi dükkanına koymuş. Tekrardan vergi levhası için başvuru yapmış ve memurlar tekrardan gelip dükkanın fotoğrafını çekip, gitmişler. Bir de ne olsun? Levha için onay verilmiş kendisine.

İşin ilginç kısmı ise vergi idaresinin müdürüne “Dükkanda faturasız mal olacak. Buna rağmen onay alabilir miyim?” denmesi ve karşılığında “Alabilirsin” yanıtının verilmesi, vatandaşımızın da faturasız mallar ile vergi levhasını alabilmiş olması. Burada suçlu vatandaş mı peki? Hayır…

Vergi dairesinin faturasız mala onay vermesiyle, benim bir markete girip para ödemeden ürün satın almam aynı skalada yer alıyor bana kalırsa. Çünkü ikisinde de kaçakçılık, yani hırsızlık söz konusu. Birinde vergi idaresi devlete karşı hırsızlık yapmanıza izin veriyor, diğerinde de ben hırsızlık yapmış oluyorum. İki türlü de dolandırıcılık söz konusu oluyor anlayacağınız.

Beyefendi bu süreç içerisinde 25 gün boyunca dükkanını kapalı tutmak zorunda kalmış. Yani 1 aylık verdiği kirada dükkan kapalı durmuş, ürün satamamış ve haliyle mağdur olmuş. “Göstermelik mal” koyup, vergi levhasını aldıktan sonra firmalardan mal temin ederek dükkanını çalıştırmaya başlamış. Bilindiği üzere vergi levhası olmayan işletmeye firmalar mal temin edemez…

Beyefendi burada da tekel bayii işlettiğini dile getirdi. Vergi levhası olmadan tütün ve alkol ürünlerini satın alabilmek mümkün değil. Aynı zamanda bu malları satın alsa bile, satış ruhsatı alamaz kendisi. Vergi levhası olmayan işletmeye, elektrik, su ve ısıtma sistemi gibi fatura bile bağlatmanız mümkün değil. Fakat “göstermelik mal” koyarak dükkanınıza vergi levhası alabilir ve diğer tüm işlemlerinizi Türkiye’de gerçekleştirebilirsiniz.

Uzaklık Krokisi

Bir diğer tuhaf olan yan, bu belediyenin iflas etmiş olması. Çalışanlarına da maaşlarını ödemiyormuş. Tekel bayii sahibi olan ya da alkollü mekan açılışı yapacak olan herkes bilir. Bu tip işletmelerin okul ve camii gibi mekanlardan en az 100 metre uzakta olması gerekir. Bu uzaklık için dükkan açılışa sunulmadan önce bir uzaklık krokisine sahip olması lazımdır. Alkollü mekanınızda tütün ve alkol ürünlerini bulundurabilmek, satışını sağlayabilmek için ruhsata sahip olmalısınız. Ruhsat için de uzaklık krokinizin olması gerekiyor. Fakat belediye uzaklık krokisinin ölçülmesi için size bir memur ya da harita mühendisi göndermiyor…

Beyefendi uzaklık krokisini ölçtürebilmek için bir harita mühendisi ile 250 liradan anlaşarak krokisini almış. Kendisi bana şöyle bir soru yöneltti, “Belediyelerde bir tane bile harita mühendisi yok mu? Neden bu evrak özel bir harita mühendisinden alınıyor? Belediyemiz iflas etmiş durumda. Özel bir harita mühendisi yerine belediye insanlardan bu parayı alsa, daha iyi olmaz mı? Bu şekilde belediye çalışanlarına da maaşları ödese… Bir belediye neden bunu düşünemez?”

Buradan beyefendiye ve beyefendinin bulunduğu belediyeye, hatta tüm belediyelere seslenmek istiyorum. Burada vatandaşın hiçbir suçu yok. Kendisi dükkanını açabilmek için oyuna alet ediliyor. Peki, bir belediye neden bunu düşünmez? Neden bunun yerine faturasız mallar ile vergi levhası verir? Neden bir belediye, göstermelik mallar ile ruhsat alınmasını sağlar? Neden bir belediye hak, hukuk ve adalet sistemi üzerine kurulu bu ülkede vatandaşın illegal iş yapmasını sağlar? Neden bir belediye illegal bir sistem içerisinde vergi levhasına onay vererek, kendi adını batırır?

Yazıklar olsun…

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.