a

Türkiye’deki Batık Krediler Ekonomiyi Durgunlaştırıyor!

Türkiye’deki Batık Krediler Ekonomiyi Durgunlaştırıyor!
0

BEĞENDİM

Reuters Haber Ajansı tarafından banka yetkilileri, firma yöneticileri ve danışmanlarla yapılan görüşmeler sonucunda bir analizde bulunuldu.

Ekonomik Destek Programında Çok Az İlerleme Kaydedildi

Reuters Haber Ajansı, Türkiye’deki bankacılar, danışmanlar ve firmaların yetkilileri ile bir dizi görüşme yaptığını belirterek bu görüşmelerden elde ettiği sonuçlara dair bir analiz yaptı. Reuters’te yer alan habere göre Türkiye’deki batık kredilerin yapılandırılması ile ilgili belirsizlikler ekonomik durgunluğu tetikliyor. Haberde Türkiye’de 2018 yılında yaşanan döviz kriziyle başlayan ekonomik durgunluğun batık kredilerin belirsizliğinden de etkilenerek arttığına dikkat çekildi. Üç ay önce açıklanmış olan ekonomik destek programında bugüne kadar çok az ilerleme kaydedildiği de bildirildi.

Kurulacak Fonlar Ertelendi İddiası

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geçtiğimiz nisan ayında açıklanan inşaat ve enerji sektörlerindeki 20 milyar lira tutarındaki tahsilatı gecikmiş alacakların şirket bilançolarından temizlenmesi için fonlar kurulacağı açıklanmıştı. Reuters’in haberinde bazı kaynaklardan alınan bilgilerin bu fonların kurulmasının dondurulduğu, yeni bir adım atacak olan tarafların “bekle ve gör” politikası izledikleri, bireylerin 2019 yılına değil 2020 yılına bakmaya başladığı yönünde olduğu söylendi. Yüksek miktarda borcu olan şirketler ve bankaların bu borçları yapılandırmak için büyük önlemler almak istememesinin nedeninin ekonomiye dair toparlanma beklentileri olduğu da belirtildi.

Bakanlık Yazılı Açıklama Gönderdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bu haberden sonra Reuters’e bir yazılı açıklama gönderildi. Açıklamada kurulması planlanan fon ile ilgili katılacak olan bankaların henüz bir anlaşma sağlamadığı, fonun modelinin nasıl olacağı hakkındaki görüşmelerin devam ettiği, bu kararların bankalar tarafından verilerek devlet tarafından da destekleneceği bildirildi. Bakanlık ayrıca önemli olanın sorunun ertelenmesi yerine kalıcı çözüm üretilmesi olduğunu da belirtti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.